Škrábání, napomínání a psychologie

Aktuální roční doba je pro atopický ekzém našich dětí náročná. Topení, suchý vzduch, změny teplot, mráz… Ve skupině Atopický ekzém u dětí se množí dotazy, jak ulevit dítku od svědění. Někdy píšete, jak v noci nespíte vy ani dítě, že držíte miminku ruce, snažíte se všemožně odvést jeho pozornost, napomínáte ho pořád dokola…

Vím, jaké to je. A stejně se vám možná bude zdát tento článek krutý a zjednodušený. Avšak doufám, že budete schopni se na škrábání podívat i z jiného úhlu. Nebojte, žádné ezo, ale psychologické aspekty. Nechci strašit ani vyvolávat pocit viny, jenom upozornit na souvislosti, které mi potvrdila i dětská psycholožka.

A níže najdete samozřejmě i praktické tipy ;).

Jen si představte všechny ty pocity, které máte, když se vaše dítě škrábe. Já měla pocit vlastního selhání, bezmoci, neštěstí z nemoci… Co dalšího vás napadá? Přesně tyto emoce z vás cítí i vaše dítě. Ale ještě něco k tomu: ono si myslí, že ty negativní pocity máte kvůli němu (a vy tak skutečně vystupujete: třeba vzdycháte nad dítkem, koulíte očima, napomínáte ho…).

Dítě vnímá, že se škrábat nemůže, že vás to zkrátka štve, rozesmutňuje, že s ním prostě není něco v pořádku. Už malinké miminka toto vnímají. Bezpečí narušeno.

Může to mít dalekosáhlé následky;

 • Jedna možnost je, že dítě v pozdějším věku využívá škrábání buď k upoutání pozornosti,

anebo další extrém,

 • že když bude dítě větší, neozve se s daleko horším problémem. Bude se bát kárání, hořekování, odsouzení…

Tak pokud můžete, zkuste škrábání neřešit. Rozškrabanou kůži vydezinfikujte a namažte zinkovou pastou, která pomáhá eliminovat špatné mikroorganismy, případně jiným protizánětlivým přípravkem.

Jedna maminka mi po tom, co jsem jí toto objasnila, napsala, že jak přestala řešit škrábání, dítěti i celé rodině se ulevilo, bylo klidnější a ani se vlastně tolik neškrábalo. I další maminky, které vyzkoušely dítko za škrabání nenapomínat, se už po jediném dnu nestačily divit, jak v rodině najednou nebylo dusno.

Já sama jsem škrabání mého syna přestala řešit naštěstí docela brzy. Ráno jsem bez slov ošetřila rány jemnou dezinfekcí, namazala zinkovkou a na noc pak něčím lehkým, ať kůže není napjatá, ale zároveň dýchá a hojí se.

Tak jak ale na svědění a škrábání bez emocí?

 • 1
  Najít vliv, který ekzém/svědění způsobuje.
  Tento krok je asi nejdůležitější ze všech, jelikož s jeho pomocí můžete odhalit a ODSTRANIT příčinu svědění. Dlouhodobé svědění nebo náhlé svědění kůže po dlouhé pauze bez ekzému poukazuje na to, že něco imunitnímu systému pořád vadí. Zaměřte se na alergie, intolerance, HIT… Nejlepší je kombinace alergologických testů a eliminačně-expoziční diety.
 • 2
  Často větrat a spát v chladnějším prostředí.
  Větrání pomáhá hlavně snižovat teplotu v místnosti. Čerstvý vzduch, jak víme, je velmi prospěšný pro každou buňku těla a větráním odbouráme i přebytečný obsah formaldehydu (který se uvolňuje z různého nábytku, podlah, lepidel…) ve vzduchu.
 • 3
  Na noc hydratovat, ať kůže nepne. Nejlépe krémem z lednice.
  Volíme lehké tělové mléka nebo krémy, které mažeme jen v tenoučké vrstvě (co kůže vsákne), aby mohla dýchat a hojit se. Používejte studené z lednice (ne z mrazáku, ani žádné zmražené obklady).
 • 4
  Bavlněné povlečení prané bez aviváže a v prášku, který nedělá potíže.
  Celkově, bavlněné oblečení by mělo být u malých atopiků samozřejmostí. Místo aviváže zkuste ocet. Prací prostředky nejlépe non-toxic, ale nemusí to být pravidlo. Na praní oblečení zbytku rodiny není vhodné používat agresivní prací prostředky či aviváž, v pračce mohou zůstávat.
 • 5
  Koupel s jedlou sodou.
  Sody dáváme do koupele ve velké vaně většinou půl hrnku (= 100 g), ale v koupeli pro miminko je přínosné koupit si pH papírky a měřit pH vody, aby dosáhlo 8,5. Pokud chcete jen vyzkoušet snášenlivost, zkuste do koupele přihodit za hrst sody. Soda se může používat při jakémkoliv stádiu ekzému, ovšem, všechno je potřeba vyzkoušet a pokračovat v používání, jen pokud nebude způsobovat potíže.
 • 6
  Chladící nebo termální sprej určený pro atopiky.
  Na trhu existují chladící spreje, chladící gely, spreje s termální vodou, s prebiotickými a dokonce i probiotickými složkami. Termální voda Avene Xeracalm obsahuje patentovanou bakterii, která na kůži pomáhá proti svědění.
 • 7
  Bylinky
  Roiboos, řepík, aloe, kopřiva… Některé se hodí do koupele (řepík, roiboos, černý čaj, tea-tree…), některé působí i vnitřně ve formě čajů, zelených smoothies či jiných přípravků (kopřiva, roiboos, aloe…). Najděte si svou bylinku. Vždy napřed opatrně vyzkoušejte snášenlivost a berte v úvahu věk dítěte – ne všechny byliny jsou vhodné pro miminka!
 • 8
  Antihistaminika
  Poraďte se s lékařem. Při podávání sledujte spánek dítěte, bezdůvodné buzení, noční pláč. V ojedinělých případech můžou vyvolat podobné vedlejší účinky.
 • 9
  Bránit infekci a dezinfikovat.
  Jakkoliv by to mělo být pro dítě nepříjemné, je potřeba dezinfikovat. Skončit v nemocnici s infikovaným ekzémem nechcete. Dezinfekce jsou teď již velmi šetrné. Já používám Peroxid vodíku.
 • 10
  Bavlněné rukavičky nebo speciální pyžamka pro ekzematiky se zašitými rukávky.
  Druhou možnost vyrobíte lehce i sami doma. Pozor však na pocení a přehřívání zakrytých částí těla.
 • 11
  Wet-wrap metoda a obvaz cover-flex.
  Jedná se o zábaly svědících míst. Kůži hydratujeme, omotáme mokrou vrstvou obvazu, na to dáme suchou vrstvu a necháme zabalené do vyschnutí. Pak opět kůži hydratujeme.
 • 12
  Kojení – když můžete. Vždy pomůže dítěti se zklidnit a cítit se v bezpečí.
  Tělesný kontakt je samozřejmě možný i bez kojení. Nemyslím tím ale držení rukou.
 • 13
  Obrnit se trpělivostí.
  Vím, jak to pro mámu vypadá krutě. Jak jí puká srdce. Ale myslím, že šrámy na duši by zůstaly hlubší, než ty na kůži...

Držím vám palce, ať vám neroztrhne srdce, když budete vidět vaše dítko škrábat se. Kousnete si radši pro jeho pozdější dobro do jazyka a trpělivě a s nadhledem hledejte příčinu škrábání.

Třeba i s pomocí atopického deníčku. Naučím vás to v článku Atopický deník jako nástroj k efektivnímu a rychlejšímu zvládnutí ekzému.

Poznámka a reference: Článek vznikl na základě literatury věnující se psychologii dítěte (Herman M; Najděte si svého Marťana. Hanex 2008; Aldort N.; Vychováváme děti a rosteme s nimi, Práh s.r.o. 2010) a ekzému (Hofhanzlová J; Atopický ekzém, alergie, astma. Samonáklad 2015), dále na základě osobního rozhovoru s dětskou psycholožkou a jsou v něm obsaženy zkušenosti a rady autorky i maminek ze skupiny Atopický ekzém u dětí. Pokud má vaše dítě akutní projevy atopického ekzému, obraťte se prosím na kvalifikovaného lékaře.

Jsem máma malého atopika Mikoláše. S příchodem jeho ekzému odešel můj zdravý rozum, ale nakonec to dopadlo dobře a vznikl projekt Netopte se v atopii :). Díky vlastní zkušenosti věřím, že když zvedneme hlavu a porozhlédneme se po relevantních informacích, můžeme se dostat na cestu ke zdraví. Proto provázím maminky malých atopiků na cestě s ekzémem a za vyrovnaným mikrobiomem. Jsem mentorkou, autorkou knihy Můj atopický deníček, e-booku o zelených smoothies a správkyní skupin Atopický ekzém u dětí, Atopický ekzém s nadějí a Vaříme malým atopikům. Miluji Afriku, práci za mikroskopem, balkánskou kuchyni a zelené jídla :). Sledujte mě na FB a na Instagramu. Víc o mně se dozvíte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů