Aktuální roční doba je pro atopický ekzém našich dětí náročná. Topení, suchý vzduch, změny teplot, mráz… Ve skupině Atopický ekzém u dětí se množí dotazy, jak ulevit dítku od svědění. Někdy píšete, jak v noci nespíte vy ani dítě, že držíte miminku ruce, snažíte se všemožně odvést jeho pozornost, napomínáte ho pořád dokola…
Vím, jaké to je. A stejně se vám možná bude zdát tento článek krutý a zjednodušený. Avšak doufám, že budete schopni se na škrábání podívat i z jiného úhlu. Nebojte, žádné ezo, ale psychologické aspekty. Nechci strašit ani vyvolávat pocit viny, jenom upozornit na souvislosti, které mi potvrdila i dětská psycholožka.
A níže najdete samozřejmě i praktické tipy ;).
Jen si představte všechny ty pocity, které máte, když se vaše dítě škrábe. Já měla pocit vlastního selhání, bezmoci, neštěstí z nemoci… Co dalšího vás napadá? Přesně tyto emoce z vás cítí i vaše dítě. Ale ještě něco k tomu: ono si myslí, že ty negativní pocity máte kvůli němu (a vy tak skutečně vystupujete: třeba vzdycháte nad dítkem, koulíte očima, napomínáte ho…).
Dítě vnímá, že se škrábat nemůže, že vás to zkrátka štve, rozesmutňuje, že s ním prostě není něco v pořádku. Už malinké miminka toto vnímají. Bezpečí narušeno.
Může to mít dalekosáhlé následky;
anebo další extrém,
Tak pokud můžete, zkuste škrábání neřešit. Rozškrabanou kůži vydezinfikujte a namažte zinkovou pastou, která pomáhá eliminovat špatné mikroorganismy, případně jiným protizánětlivým přípravkem.
Jedna maminka mi po tom, co jsem jí toto objasnila, napsala, že jak přestala řešit škrábání, dítěti i celé rodině se ulevilo, bylo klidnější a ani se vlastně tolik neškrábalo. I další maminky, které vyzkoušely dítko za škrabání nenapomínat, se už po jediném dnu nestačily divit, jak v rodině najednou nebylo dusno.
Já sama jsem škrabání mého syna přestala řešit naštěstí docela brzy. Ráno jsem bez slov ošetřila rány jemnou dezinfekcí, namazala zinkovkou a na noc pak něčím lehkým, ať kůže není napjatá, ale zároveň dýchá a hojí se.
Tak jak ale na svědění a škrábání bez emocí?
Držím vám palce, ať vám neroztrhne srdce, když budete vidět vaše dítko škrábat se. Kousnete si radši pro jeho pozdější dobro do jazyka a trpělivě a s nadhledem hledejte příčinu škrábání.
Třeba i s pomocí atopického deníčku. Naučím vás to v článku Atopický deník jako nástroj k efektivnímu a rychlejšímu zvládnutí ekzému.
Poznámka a reference: Článek vznikl na základě literatury věnující se psychologii dítěte (Herman M; Najděte si svého Marťana. Hanex 2008; Aldort N.; Vychováváme děti a rosteme s nimi, Práh s.r.o. 2010) a ekzému (Hofhanzlová J; Atopický ekzém, alergie, astma. Samonáklad 2015), dále na základě osobního rozhovoru s dětskou psycholožkou a jsou v něm obsaženy zkušenosti a rady autorky i maminek ze skupiny Atopický ekzém u dětí. Pokud má vaše dítě akutní projevy atopického ekzému, obraťte se prosím na kvalifikovaného lékaře.