Šíření negativních emocí jako novodobý mor

Od okamžiku, kdy mému synovi diagnostikovali atopický ekzém, strávila jsem hodně času na Googlu. Považuji tento čas za přínosný v tom, že mi pomohl rozhodnout se pomáhat, ale na druhou stranu, ten děs běs, co jsem tam nacházela, mi ke spokojenosti nepřidal. Spíš naopak, nechala jsem se vtáhnout do úzkosti, paniky, strachu a beznaděje.

Utkvěl mi v hlavě třeba nadpis: „Svědění po celý život“. Nebo slogany vybízející k „boji“ proti atopickému ekzému či „záchraně“ od atopického ekzému. Bylo hodně článků, které přirovnávali život s atopickým ekzémem k „peklu“, nebo takových, kde vlastně maminkám vysvětlili, že za to můžou ony.

Naštěstí mě napadlo orientovat se na odborné články. Odborné články jsou fajn v tom, že jsou bez emocí. Dozvíte se v nich jasně definovaný záměr a jasný výsledek. Ve vyjádření (a již vůbec ne v nadpisu) nemůžou být žádné zavádějící věty a subjektivní postoje (ano, možná kvůli poslednímu jmenovanému radši píšu blog než vědecké články :D).

Čas od času však na Google zajdu a podívám se, co je v problematice zvané „atopický ekzém“ nového, abych měla přehled.

A hle, zase jednou jsem našla článek, který mě nejenom svým názvem, ale i obsahem úplně rozhodil, nejdřív rozčílil a pak rozlítostnil. Téměř jako s koronavirem: fatalistické šíření paniky.

Mám pocit, že někteří lidé si libují v tom, že straší ty, kteří to potřebují nejméně. Možná si to neuvědomují, možná je příliš bolí vlastní utrpení, možná to ale dělají i proto, aby nalákali na svůj produkt, nebo alespoň donutili kliknout na svůj článek. Zoufalý člověk uvěří téměř všemu, koupí všechno, přemýšlí nade vším…

Přemýšlí i v noci, trápí ho to, jeho mozek neustále hledá řešení a odpovědi. To je skutečné peklo. Strach, že nedokážeme našemu dítěti pomoct.

Nechci situaci zlehčovat, vím, že atopický ekzém není jednoduché onemocnění. Trpí jím i spousta dospělých, kteří mají nárok vyjádřit to, jak je jejich život složitý. Každý má právo být slyšen. Avšak já se zaměřuji na mámy malých atopiků.

To poslední, co zoufalá máma potřebuje, jsou negativní emoce zvenčí. Tyto léčbu ekzému u jejího miminka nepodpoří. Udusají i tu poslední jiskřičku naděje, která se tam někde v nitru mámy ukrývá. Protože její podvědomí dobře ví, že jediná cesta ven ze začarovaného kruhu atopického ekzému je ona jiskřička naděje. Měl by se z ní stát obrovský oheň a cestu osvítit.

Problém je v tom, že když je naše mysl pohlcena oblakem strachu, nemůžou se k ní pozitivní plamínky dostat. Málokdo si při návalu „racionálních“ informací uvědomí, jak vlastně vypadá jeho nitro. Jeho psychika a to, co z něho vyzařuje.

Maminky, zeptejte se sami sebe: Vyzařuje z vás na vaše miminko strach?

Jednou ze základních lidských potřeb je pocit bezpečí. Zkuste si představit BEZPEČÍ. Skutečně, zavřete oči a představte si ho. Panuje ve vaší rodině bezpečná atmosféra? Co byste chtěly cítit, kdybyste byly vaše miminko?

Možná vám k uchopení těchto myšlenek bude nápomocna nějaká metoda, jako například expresivní psaní, relaxace, modlitba

Změna myšlení nepřichází mávnutím kouzelného proutku (mně to trvalo 10 měsíců). Na začátku je ROZHODNUTÍ. Pak již vám sama vstoupí do cesty ta nejlepší možná varianta, která pohne vaším vnitřním nastavením a změní ho k pozitivnímu. Jediné, co je potřeba udělat, je CHTÍTVĚŘIT.

No, a když bude vaše nitro pozitivní a bude z vás vycházet pozitivní energie, miminko bude spokojené. Ono je ze své podstaty nastavené být pozitivní a jakákoliv negativita zvenčí mu říká, že něco není v pořádku. A to přece znamená nebezpečí.

A jak to souvisí s atopickým ekzémem?

Atopický ekzém je ve velké míře ovlivněn psychikou. Na to máme řadu výzkumů. Malinké dítě si však nevybírá, jakou bude mít náladu. Veškerou náladu pobírá ze svého nejbližšího okolí, od svého nejbližšího člověka a to je většinou jeho matka. I tento fakt se dnes již skloňuje v mnoha psychologických knížkách.

Na základě toho i díky mé vlastní zkušenosti se snažím maminkám doporučovat, aby byly jednoduše v pohodě – tím se ekzém značně zlepší.

Zkuste se vyhnout nadpisům, které ve vás zanechají jenom strach, paniku a zoufalství. Když v něčem cítíte napětí a zlou energii, tak to nejspíš nebude ta správná cesta. Řekněte stop negativitě, která požírá náš svět i naše nitro. Zkuste začít od sebe, zbytek doladíte cestou. Tou osvětlenou 🙂

PS: Kéž by to šlo i u hlavních zpráv 😀

Máma malého atopika Mikoláše. Věří, že na každého čeká cesta ke zdraví. Podporuje maminky dětí s atopickým ekzémem, aby dokázaly být opět v pohodě, porozhlédnout se a najít tu správnou cestu k vyléčení ekzému.

Lujza je autorkou knihy Můj atopický deníček, která pomáhá maminkám efektivně si vést deník o atopii jejich dítěte a dostat tak ekzém pod kontrolu. Prostřednictvím e-booku Zelené recepty nejen pro atopiky přibližuje, proč je péče o mikrobiom důležitá a inspiruje návody na chutné zelené smoothie a zeleninové šťávy.

Novinky a tipy o ekzému sledujte na FB Fan Page Netopte se v atopii, anebo na Instagramu. Odpovědi na jakékoliv Vaše otázky ohledně ekzému dostanete od zkušených maminek i odbornic v FB skupině Atopický ekzém u dětí. Recepty nejen pro malé atopiky můžete mít vždy po ruce v podobě "online FB kuchařky" Vaříme malým atopikům. Načerpat nové síly a naději vám pomůže FB skupina Atopický ekzém - pozitivní příběhy.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.