Rozhovor s mámou: Naslouchejte své intuici – kineziologie

Vítám vás u rozhovoru věnovanému maminkám – hrdinkám, které každý den dokážou zajišťovat pro své atopické dítě to nejlepší. Které si vyzkoušely beznaděj, ale rozhodly se v beznaději nesetrvat. Jak, to nám popíše maminka malého Jakuba, Jana Šimková.


Jak a kdy jste se dozvěděla, že má Vaše dítě atopický ekzém?

Když měl můj syn cca 10 měsíců (listopad 2019), objevily se mu nejdřív na pažích, zanedlouho i na bříšku a na zádech malé červené suché flíčky, ty se postupně rozrůstaly. Samozřejmě nám pediatrička, která je opravdu skvělá a pečlivá, napsala recept na mast, kterou míchají v lékárně. Ta však nezabírala, stejně jako ostatní krémy, koupele a oleje, co jsem zkoušela.

Jakou péči a opatření jste zajišťovala ze začátku? Dostala jste rady a tipy, co a jak dělat?

Taktéž nám paní doktorka doporučila, abychom s Kubíkem vyřadili mléko a mléčné výrobky. To jsme zkusili, ale nezlepšovalo se to. Kamarádka, která se hodně zajímá o bylinky a podobné přírodní formy léčení, taky doporučovala vyřadit mléko a namíchala přírodní olej. Pořád se mi zdálo, že se to snad ještě zhoršuje. Lákalo mne zkusit kineziologii, ale neměla jsem s ní žádné zkušenosti, takže jsem se nemohla rozhoupat. Já jsem měla však vnitřní pocit, že kožní problémy souvisí s mojí psychikou, že Jakoubkovi nedávám dost lásky, třeba oproti starší dceři.

Potkala jste se s nepochopením okolí?

Ono je to tak, že každý má k tomu co říct, i když s tím nemá žádné zkušenosti. Není to tím, že by to mysleli lidi z okolí špatně. Myslím, že se spíš snaží pomoct, poradit, a proto střílí, co je napadne. Tyhle rady můžou někdy působit na psychiku matky, která už tak není zcela vyrovnaná, právě opačně, můžou ji ještě víc rozhodit.

Jak jste se cítila?

Potřebovala jsem se obhájit, že zkouším všechno a že nevím, čím to je. Nepřipadalo mi, že by měl Kubík alergii na mlíčko, nepozorovala jsem žádné souvislosti. Potom prášek na praní, který jsem používala, a používám doteď, jsem nechtěla měnit, protože jsem přesvědčena, že s tím taky nesouvisí, je ekologický a vhodný pro děti, i přesto, že mě denně někdo přesvědčoval, že bych ho měla změnit…

Kdy nastal zlom?

Zlom nastal, když jsem se odhodlala zajít na kineziologii (7. 2. 2020), kde jsem si uvědomila, jak jsem navázaná na mého otce, kterého jsem se odmala snažila chránit a nevědomky jsem ho podporovala v pití alkoholu.

Vzpomněla jsem si pomocí této metody na to, jak mi lhal, když jsem ještě byla malá, že jde třeba k sousedovi, ale šel do hospody a dlouhé hodiny se nevracel zpátky. Měla jsem tehdy o něj velký strach. Před mamkou jsem mu, už jako dítě, kryla záda. Lhala jsem jí, protože jsem si moc přála, jako každé dítě, harmonický domov.

Na kineziologii jsem si měla představit, jakým způsobem jsem s tátou ve spojení. Mně se před očima zjevil obraz, jak ho pevně objímám kolem krku a on mě drží za záda, jako kdybychom spolu tančili.

Místa, kterými jsme se v představě dotýkali, byly přesně ty, kde malý Jakub trpěl na ekzém.

Velmi těžko snáším, když mi podobným způsobem, jak mi lhával otec, lže i manžel. Měla jsem v sobě z dětství “potlačený vztek na muže obecně“, který jsem nechtěně přenášela i na syna.

"Před očima se mi zjevil obraz, jak tátu pevně objímám kolem krku a on mě drží za záda, jako kdybychom spolu tančili. Místa, kterými jsme se v představě dotýkali, byly přesně ty, kde malý Jakub trpěl na ekzém...

Do 20 dnů po návštěvě kineziologie všechny fleky postupně zmizely jako zázrakem. 

Zkuste i jinou alternativu, i když Vám to na první pohled nepřipadá reálné, nemůžete prakticky nic ztratit, ale můžete hodně získat."

Přinesla kineziologie výsledky? Jak jste na tom s ekzémem teď?

Do 20 dnů po návštěvě kineziologie (27. 2. 2020) všechny fleky postupně zmizely jako zázrakem. Od té doby má Kubík suchou pokožku na horních částech rukou, ale jinak jsem žádné větší problémy nebo fleky nezaznamenala. Po koupání ho, samozřejmě, mažu dětským krémem. Teď nedávno jsem natrefila na Instagramu na profil Netopte se v atopii a tam jsem si stáhla diagram: Vlivy působící na dítě s atopickým ekzémem, což mě přinutilo se nad tím ještě víc zamyslet a měnit některé návyky, např. v oblasti stravy nebo v používání kosmetiky, drogerie atd.

Jak se na atopický ekzém svého dítěte díváte dnes? Jak se cítíte dnes?

Cítím se vděčně, že mu/nám s tímto problémem někdo byl schopný pomoct. Zároveň ale vím, že je Kubík hodně citlivý chlapeček a doufám, že se podobně nebudou projevovat i další překážky, které mu život připraví.

Udělala byste něco jinak?

Šla bych na „kinezku“ dřív a poslouchala víc sama sebe, co cítím, že mám udělat.

Osobní tip, který na ekzém zabírá:

Myslím, že děti jsou hodně navázané na své rodiče. Když maminku něco trápí, vždycky se to nějak projeví na zdraví dítěte. Je jenom na nás, jak moc dopustíme, aby naše děti trpěly různými nemocemi a snažili se nám tím dát najevo svoji lásku. Protože dítě ještě neumí říct „Mami, potřebuji tě tu a teď“, spíš onemocní, aby máma zůstala doma.

Vzkaz maminkám:

Zkuste i jinou alternativu, i když Vám to na první pohled nepřipadá reálné, nemůžete prakticky nic ztratit, ale můžete hodně získat.


Děkuji Janě za tento mimořádně silný příběh a odhodlání šířit osvětu o atopickém ekzému u dětí! Rozhovor ve mně zanechal hluboký pocit důvěry k šestému smyslu mámy. On existuje, jenom je občas těžké mu víc naslouchat…

Máma malého atopika Mikoláše. Provází maminky dětí s atopickým ekzémem, které se ocitli na stejné nelehké cestě. Předává jim získané informace z oblasti vědy, terapie i vlastní zkušenosti. Chce jim ušetřit čas a energii, kterou pak mohou využít k tomu, aby byly jednoduše V POHODĚ - tím se ekzém značně lepší.

Lujza je autorkou knihy Můj atopický deníček, která pomáhá maminkám efektivně si vést deník o atopii jejich dítěte a dostat tak ekzém pod kontrolu.

Pravidelnou podporu, inspiraci a tipy najdete na FB Fan Page Netopte se v atopii, v pohodlí a soukromí FB skupiny Atopický ekzém - Netopte se v atopii a na Instagramu. Recepty nejen pro malé atopiky můžete mít vždy po ruce v podobě "online FB kuchařky" Vaříme malým atopikům.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.