Rozhovor s mámou: „Lékař léčí, příroda uzdravuje“

Cesty léčení atopického ekzému nejsou vždy jednoduché, ale s mateřskou dávkou odhodlání se dá zvládnout cokoliv a objevit „cestu šitou na míru“. V tomto rozhovoru nám to potvrzuje Barbora Mašátová, maminka-superhrdinka, která díky své zálibě ve výrobě přírodních domácích prostředků, bylinné kosmetiky a čajů, našla pro svého syna alternativní řešení, které zabralo. Ráda by se s vámi o zkušenost s uzdravením svého syna podělila.


Jak a kdy se ekzém začal objevovat?

U mého syna (8 měsíců) se první příznaky ekzému začaly projevovat poté, co jsem přestala kojit (mezi 3. a 4. měsícem). Během asi jednoho týdne se ekzém na tvářích dostal do nejhoršího možného stádia, kdy se objevily v ložiskách žluté strupy, které signalizovaly přemnoženého stafylokoka. Tváře synovi mokvaly, hnisaly a v důsledku svědění, kdy se škrábal, mu z tváří tekla i krev. Tyhle obrázky každého rána pro mě jako pro matku byli hrozné a ne jednou jsem se nad tím pohledem rozbrečela.

Na koho jste se obrátila? Jak jste postupovala?

Po akutní návštěvě dětské kožní ambulance, kde lékař diagnostikoval těžký atopický ekzém, mu byly předepsány kortikoidní masti. Zprvu pomohly, avšak po pár dnech se projevy ekzému vrátily naplno a ekzém se objevil i na místech, kde se předtím nikdy neobjevil. Kromě obličeje to měl na celém těle.

Jelikož jsem syna nechtěla mazat kortikoidy, jejichž vedlejší účinky na lidské zdraví jsou prokazatelné, začala jsem si mastičky vyrábět sama.

Již od dětství se zajímám o alternativní medicínu a o bylinky jako takové a proto jsem věděla, že složení kortikoidních mastí nemusí být nutně chemické, ale může být i přírodní, a to bez vedlejších a nežádoucích účinků, jež nabízí kortikoidní masti.
Kortikoid je vlastně uměle, synteticky vytvořený kortizol, který tělo nestíhá vytvářet samo, no a s tím můžou pomoct i byliny. Obsahuje ho např. lékořice lysá. Lékořice však není jediný přírodní kortikoid.

Zázračné účinky má i méně známá houba reishi, která stejně jako kurkuma dokáže zabíjet rakovinotvorné buňky. Takže poradit si se stafylokokem je pro reishi i kurkumu hračka. Tyto přírodní kortikoidy jsou přírodními antioxidanty, působí protizánětlivě, léčí kožní problémy a regenerují kožní buňky.

Kortikoidy se používají k léčbě atopického ekzému, avšak neléčí vlastní příčinu nemoci, pouze tlumí imunitní reakci organismu a slouží k tomu, aby zablokovali silné alergické autoimunitní reakce. Kortikoidy jsou sice označovány jako léčivo, avšak ekzém neléčí, pouze potlačuje a tlumí jeho viditelný projev. Po vysazení se často potíže vracejí.

Ovšem můžete tohle období atopického ekzému překonat, ale pokud nevyřešíte příčinu, často se nemoc jen přesune do dalších míst – typický do plic – a z ekzematických dětí se rázem stávají pylový alergici a astmatici. V dospělosti pak tento problém přerůstá v chronické záněty střev a další zdravotní problémy.

Kůže pomáhá vylučovat toxiny, když ostatní orgány k tomu určené nestíhají. Těmito orgány jsou játra, střevo, ledviny a plíce.

Kůže pomáhá vylučovat toxiny, když ostatní orgány k tomu určené nestíhají. Těmito orgány jsou játra, střevo, ledviny a plíce. Když jsem se zamyslela nad tím, proč se ekzém mého syna zhoršil a objevil se kromě tváří na celém těle, napadlo mě, že jeho kůže vlastně musí víc pracovat, jelikož musí jeho tělo vyloučit ještě více toxinů, které se do organismu dostali.

Přečtení složení několika kortikoidních mastí a krémů na ekzém určených pro děti, mě nezvratně přesvědčilo o tom, že si mastičky budu vyrábět sama, protože jsou i jiná a mnohem lepší řešení než používání kortikoidních mastí obsahující rakovinotvorné, dráždící a další škodlivé složky. Některé krémy na ekzém obsahují dokonce i látku způsobující ekzém.

Asi všichni tušíme, že rozhodnutí schválení nového léku u nás bohužel závisí spíš na ekonomických dohodách komerčních subjektů, nikoli na faktu, že by mohl být lék přínosem, být účinný a mohl tak lidem pomoci.

Fakt, že je nám stát schopný zamítnout lék, jež by nás vyléčil a schválí nám lék, který je pro naše zdravý škodlivý mě přesvědčilo o tom, že se rozhodně nebudu spoléhat na nikoho jiného než sama na sebe.

Vyrábím si mastičky z rostlin, které si sama nasbírám. Složení masti se pak snažím vždy sestavit tak, aby byla na daný problém nejvhodnější. Záleží tedy na typu ekzému. Zda se jedná o suchý nebo mokvavý ekzém, na každý typ ekzému totiž zabírá něco jiného.

U suchého ekzému je důležité časté promazávání kůže a posílení funkce jater, u mokvavého je zase důležité posílit funkci ledvin.

U suchého ekzému je důležité časté promazávání kůže a posílení funkce jater, u mokvavého je zase důležité posílit funkci ledvin. V každém případě je podstatné vyčistit tělo jako takové, aby následná léčba mastmi fungovala na 100%.

Jak jste dokázala vyléčit ekzém vašeho syna a co byste chtěla poradit dalším maminkám?

Na tuto otázku vám řeknu asi tolik, že jsem se začala spoléhat jenom sama na sebe.

Přestala jsem kupovat průmyslově zpracované potraviny, jež obsahují škodlivé látky a přestala jsem kupovat ovoce a zeleninu, které jsou díky nadlimitnímu používání pesticidů v České Republice plné těchto genotoxických látek.

Vyhodila jsem mastičky, které jsme dostali od lékaře, a začala jsem vyrábět synovi mastičky sama. Kortikoidní mastičky jsem dělala například z lékořice, mastičky proti svědění pak z kopřivy dvoudomé či kurkumy. Na suchý ekzém pak mastičky se základem z bambuckého másla apod. Hezky zabírala i mast z aloe vera.

Na dýchací problémy zase anýzovou mast, jež zázračně synovi vyléčila dýchací problémy a to i bez prášků. Zkrátka jsem používala vždy mastičku takovou, která se hodila nejlépe na momentální problém pokožky.

Naše kožní mi říkala, abych se na tyto alternativní způsoby vykašlala, že toto moje rozhodnutí opravdu nemusí skončit dobře a syn může skončit na kapačkách v nemocnici. Dnes jsem velice ráda za to, že jsem neposlechla rozum, ale poslechla jsem to, co mi říká moje srdce.

Protože ne jen, že jsme se zbavili ekzému, ale i kašle a dýchacích problémů, jež jsou s používáním kortikoidních mastí spojené.

Vždy mě bavilo si vyrábět vše sama, takže kromě mastiček synovi dělám i ovocné či bylinné čaje, prášky a gely na praní, koupelové bylinné směsi (např. ze šalvěje, levandule, měsíčku, řepíku, dubové kůry…), olejíčky na tělo, šampony, mýdla, sirupy ovocné či bylinné např. proti kašly, na posílení imunity, na chřipku, apod.

Pro ty, co se rozhodli jít alternativní cestou, těm velice ráda s čímkoli poradím. Nemám problém komukoli vyrobit mast či cokoli jiného. Nemám problém ani s tím předat recept tomu, kdo si o něj slušně požádá a kdo jej dobře využije :).

Tip: Na mokvavý typ ekzému jsou skvělé bylinkové směsi do koupele např. ze šalvěje, levandule, měsíčku, řepíku nebo dubové kůry a bylinné čaje, které mají za úkol vyčistit tělo od škodlivých látek: urologické čaje a bylinkové směsi pro správnou funkci ledvin.

A co bych poradila ostatním?

Rozhodně se nenechte zmást tím, co čtete: bylinné produkty na sobě nosí označení „doplněk stravy“ protože určitě 100% produkty nesmí mít na obalech uvedeno, že léčí určitý problém a to paradoxně i přesto, že např. lékořice léčí příčiny ekzému, ovšem kortikoidní masti, které neléčí, pouze potlačují vnější projevy ekzému, na obalech nosí nápis LÉČIVO. Což je z našeho pohledu nepochopitelné, ovšem z ekonomického a finančního pohledu je to pro stát zcela pochopitelné. A toto je úplně to nejmenší, co je nám stát schopný na úkor našeho zdravý udělat. Proto věřte svému srdci a nikoli tomu co Vám říká okolí.

Váš vzkaz maminkám:

Nevěšte hlavu, žijte zdravě a věnujte se svému typu ekzému, na každý typ totiž platí něco jiného! A staré moudro praví: „lékař léčí, příroda uzdravuje“. Všem Vám přeji mnoho sil a lepších dní bez ekzému!


Děkuji Barboře za bylinářské postřehy a tipy i za dávku odhodlání a neoblomné mateřské síly bojovat za zdraví vlastního dítěte, která je z tohoto příběhu cítit.

Já osobně bylinkám nesmírně důvěřuji, ráda je používám a ráda se o nich dozvídám nové informace. Uvědomuji si však, že je složité v jednom člověku obsáhnout tak široké téma, jakým léčivé byliny nesporně jsou, a proto jsem se rozhodla pro malou a doufám přínosnou inovaci :).

Pokud vás přírodní léčení ekzému zajímá, nebo přímo volá, a chtěly byste se něco zeptat, Barbora ráda odpoví na vaše dotazy ve skupině na FB Atopický ekzém: Netopte se v atopii, stačí označit jméno Barbora Mašátová a můžeme „bylinkovat“ :). Zastihnete ji i na jejím FB profilu Barbora Mašátová.

Bára je velká bojovnice za osvětu i v non-toxic záležitostech a kontroverzních farmakoekonomických oblastech, takže pokud vás zajímají témata spojené se schvalováním léčiv, nebezpečných a dermatitidy způsobujících látek v běžném domácím úklidu, nebo třeba genotoxických pesticidů, jste na správné adrese.

Poznámka: Produkty a služby zmiňované v článku nejsou doporučením či návodem autorky blogu Netopte se v atopii. Jde o zkušenosti jedné mámy - autorky příspěvku, se kterými se na své cestě potkala. Každý atopik je jiný, proto berte prosím příběh jako inspiraci a motivaci, ne jako návod k uzdravení. Pokud má vaše dítě akutní projevy atopického ekzému, obraťte se prosím na kvalifikovaného lékaře.

Jsem máma malého atopika Mikoláše. S příchodem jeho ekzému odešel můj zdravý rozum, ale nakonec to dopadlo dobře a vznikl projekt Netopte se v atopii :). Díky vlastní zkušenosti věřím, že když zvedneme hlavu a porozhlédneme se po relevantních informacích, můžeme se dostat na cestu ke zdraví. Proto provázím maminky malých atopiků na cestě s ekzémem a za vyrovnaným mikrobiomem. Jsem mentorkou, autorkou knihy Můj atopický deníček, e-booku o zelených smoothies a správkyní skupin Atopický ekzém u dětí, Atopický ekzém s nadějí a Vaříme malým atopikům. Miluji Afriku, práci za mikroskopem, balkánskou kuchyni a zelené jídla :). Sledujte mě na FB a na Instagramu. Víc o mně se dozvíte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů