Protikvasinková dieta

Tento článek nesouvisí s atopickým ekzémem. Anebo ano? Posuďte samy… Těžko se mi následující intimní řádky psaly… ale možná pomůžou.

Byly časy, kdy jsem se potýkala s opakovanými vaginálními kvasinkovými infekcemi. Bylo mi tehdy asi 19 let a bojovala jsem dalších několik let s úpornými záchvaty svědění, nepohodou, až bolestí. Potíže se stupňovaly i po opětovných gynekologických léčbách. Pamatuji si, že jednou jsem musela odejít z práce (brigádničila jsem jako číšnice), nemohla jsem totiž už ani chodit, ani stát, vlastně ani existovat. Doma jsem si lehla na postel, roztáhla nohy, napatlala bílý jogurt a hodiny jsem tak ležela a plakala…

Zkoušela jsem různé preparáty, farmakologické i přírodní. Vůči lékům se kvasinky stávaly rezistentní. Užívala jsem olej z grepových semínek, různé bylinné kapky, čaje na imunitu, ale pořád jsem měla pocit, že se nic nemění. Čím hlouběji jsem se však nořila do problematiky kvasinek, tím víc věcí mi začalo do sebe zapadat.

Všechny díly skládačky vám teď popíšu, možná v tom také najdete smysl.

Jmenovitě jde o kvasinku Candida albicans, která při přemnožení způsobuje hlavně vaginální kandidózu, ale způsobuje i afty v puse nebo ekzémy. Je přirozenou součástí našeho mikrobiomu, akorát že na uzdě jí udrží jenom správně fungující dobré mikroorganismy, tj. když v těle panuje mikrobiální rovnováha. Tuto narušujeme vnějšími i vnitřními vlivy.

Výčet vnějších faktorů, které můžeme při kandidóze pozitivně ovlivnit:

 1. nepoužívat na intimní hygienu sprchové gely, mýdla, ani gely určené na intimní hygienu, umývat se jenom vodou.
 2. Používat na osušení intimních partií samostatný ručník. Pozor, toto platí i pro oblast konečníku. Tyto dva ručníky bychom si určitě neměly plést (Escherichia coli z oblasti konečníku by se tak mohla lehce dostat do vagíny a narušit v ní bakteriální rovnováhu, co by kvasinky uvítaly).
 3. Při utírání se toaletním papírem se utírat ze předu dozadu (také brání přenosu E. coli).
 4. Vyhýbat se chlórovaným bazénům. Pokud možno navštěvovat bazény se slanou vodou. Po koupání v bazénu s chlorem se vysprchovat a ihned sundat mokré plavky. Mokré plavky ihned sundat i po pobytu v moři – já beru vždy dva spodní díly plavek a na opalování si dávám vždy ten suchý. Mokro, vlhko, změna pH = ideální podmínky na množení kvasinek.
 5. Koupání ve vaně raději nahradit sprchováním (i obyčejná vodovodní voda, když je aplikována celoplošně a dlouho, mění pH v pochvě).
 6. Po pohlavním styku si VŽDY ihned osprchovat intimní partie.
 7. Používat přípravky s čajovníkem australským (např. lubrikační gel, ojediněle mycí intimní gel, např. Dr. Müller).

Vnitřní faktory:

 1. stravování,
 2. detoxikace,
 3. probiotika,
 4. antibiotika.

Je důležité postupovat systematicky a neřešit jenom jednu oblast (jak jsem to prvně dělala nárazově já), pak to zdánlivě nemá žádný efekt. Pojďme se podívat na jednotlivé oblasti vnitřních vlivů.

Stravování

Efekt největší má samozřejmě stravování. Kvasinky žijí z cukru. Toho jednoduchého cukru, kterého máme v našem jídelníčku velký nadbytek, a způsobuje nám různé civilizační nemoci. Některé výzkumy naznačují, že již nadměrná konzumace cukru v těhotenství může způsobit atopii.

Samotná protikvasinková dieta není jenom o tom, nejíst cukr jako takový – i když to je jako první pomoc proti kvasinkové infekci nepřekonatelné. Je nutné vynechat jakékoliv sacharidy, tj. cukr ve všem: cukrovinky, koláče, čokoláda, instantní kakao, instantní čaje, med, konzervy, dochucovadla, marmelády, kompoty, džusy, limonády, prostě u všeho musíme číst složení a věci, kde je cukr, fruktóza, glukóza, fruktózový sirup či jiný sirup, nekupovat a nejíst.

Zákaz platí i pro třtinový cukr, řepný cukr, ovocný cukr (nejíme příliš sladké ovoce, jako banány, sušené ovoce, hrozny, broskve, datle…). Nejíme ani umělé náhražky cukru, hlavně sorbit a xylit – jsou nezdravé a nebezpečné. Aspartam, cyklamát a sacharin se v některých zdrojích povolují, ale osobně si myslím, že co je umělé, do těla nepatří.

Co se týče alkoholických nápojů, občas si můžete dopřát velmi suché červené víno (obsahuje nejméně cukru) nebo příležitostně vodku (také obsahuje nejméně cukru ze všech destilátů).

Dále vynecháme bílou mouku a výrobky z ní, i těstoviny z bílé mouky, pečivo nejíme ani tmavé, ani celozrnné z obchodu – vždy je tam vyšší podíl bílé mouky než té zdravé. Když chceme jíst pečivo, pečeme si ho doma samy z celozrnné mouky. Já jedla jako náhražku pečiva kukuřičné chlebíčky, nebo jiné křehké plátky (celozrnné, rýžové – pozor, ne ty pufované!). Bílou rýži nahrazujeme celozrnnou. Brambory jíme maximálně jednou za týden.

Nedoporučují se potraviny s plísní – plísňové sýry, salámy. Já měla skutečně vždy na problém zaděláno po konzumaci těstovin s nivovou omáčkou, a to jsem ji nesmírně milovala). V některých zdrojích jsou uvedené jako nevhodné i potraviny s kváskem či droždím. Já jsem je také nejedla.

Kvůli odbourávání toxinů z mrtvých kvasinek z organismu se nedoporučují uzeniny a červená masa – příliš by to zatěžovalo játra a ledviny. Uzeniny vůbec nejsou vhodné při jakékoliv dietě, ani při atopickém ekzému. Já jím sušenou neuzenou šunku, nebo domácí uzenou šunku, když mám chuť na něco takového. Kvůli čistění organismu od toxinů kvasinek nezatěžujeme játra požíváním potravin s konzervanty, barvivy a éčky. Je dobré omezit solení.

Tyto čtyři oblasti by měly být základ. Dále pak výčet zakázaných potravin pokračuje třeba sójou a sójovými potravinami (tady se zdroje neshodují), mlékem a mléčnými výrobky (výjimkou jsou zakysané mléčné výrobky), vepřovým masem.

Co tedy jíst?

Ubezpečuji vás a hned si to i přečtete, že těch povolených potravin je mnohem víc než těch výše zmiňovaných, akorát na to nejsme v naší konzumní společnosti zvyklí. S čistým svědomím, že pomáháme našemu organismu i dobrým potvůrkám v nás žijících, můžeme konzumovat tyto potraviny:

 • veškeré druhy zeleniny, nejlepší je čerstvá, ale může být i tepelně upravená či mražená
 • z ovoce to kyselejší – citrusy, hrušky, jablka
 • luštěniny (některé zdroje zakazují sóju)
 • obiloviny – celozrnné produkty, celozrnné těstoviny, neloupaná rýže, ovesné vločky, pohanka, quinoa, amarant, jáhly, kukuřice a kukuřičné výrobky…
 • houby (později po očistění těla od toxinů)
 • bylinky a koření
 • ořechy a semínka
 • oleje za studena lisované a margaríny nerafinované
 • ocet jenom jablečný
 • kypřící prášek
 • želatina
 • mléčné výrobky s živými kulturami: zakysané produkty, bílé jogurty bez ovocných přídavků, tvaroh, některé druhy sýrů: mozzarella, čedar, parmazán, ricotta, ementál…
 • vejce
 • ryby, mořské plody a bílé maso (kuřecí, krůtí, králičí), vnitřnosti (z drůbeže). Já bych po nějaké době (ne ze začátku, když se tělo nejvíc čistí) klidně zařadila do jídelníčku i hovězí a jehněčí maso z kvalitních chovů.
 • nápoje: nejvhodnější je čistá voda, minerální voda, zeleninová šťáva, 100% ovocná šťáva z ne příliš sladkého ovoce, bylinné čaje. Kávu jsem pila a piji. Všeho s mírou.

Detoxikace

Detoxikace vašeho organismu proběhne již pomocí změny jídelníčku, ale je velmi přínosné celému procesu očisty těla pomoct. Existuje spousta (dnes již mnohem víc než tehdy) doplňků stravy na odkyselení, antimykotických přípravků, prebiotiky nabitých směsí, bylinných směsí… Zmíním např. zelené potraviny (Chlorella, zelený ječmen, spirulina), zelené smoothies a šťávy a přípravky z grepových semen (Citrovital). Stačí si vybrat takový, ke kterému vás to nejvíc táhne. Víc o benefitech chlorofylu se dozvíte tady.

Když jsem detoxikační přípravky zkoušela užívat bez hlubší diety a dodržování výše zmiňovaných vnějších opatření, neměla jsem pocit, že by pomáhaly. Později jsem měla štěstí a mohla aktualizovat svůj „protikvasinkový“ čaj na vyšší level. V blízkém městě měl obchůdek starý pán, bylinkář, který měl velmi dobré reference, pomohl prý stovkám lidí vyřešit právě jejich zdravotní problém. Jenom tím, že jim na míru namíchal sypané čaje ze svého voňavého obchůdku v pasáži.

Mně doporučil Vilcacoru (zvaná i „kočičí dráp“, pozor, nesmí se pít v těhotenství) a Lapacho. Musela jsem po jedné lžíci z každého povařit v hrnci, každý den dva litry, a nápoj pak v průběhu celého dne popíjet. Neskutečně to pomáhalo.

Probiotika

Hledala jsem dlouho ty správné, a pak jsem je našla. Pearls YB, doporučované přímo na vaginální potíže, s ideálním složením mikroorganismů. Tehdy dávno jsem se dočetla, že aby se v pochvě utvořila mikrobiální rovnováha, musí probiotika projít trávicím traktem. Proto nestačí lokálně aplikovat farmakologické produkty s obsahem lactobacillů či bílý jogurt – pomůžou jenom na chvíli, pak kvasinky opět vyhrají nad cizími dobrými mikroby.

Antibiotika

Tady není o čem, již název jasně naznačuje, že antibiotika zabijí jakékoliv živé organismy. Kolonie dobrých mikroorganismů se v těle obnovují mnohem pomaleji než kolonie kvasinek, které se při dobrých podmínkách velmi rychle dělí.

Výsledek pokusu a kusu mé životní cesty

Držela jsem protikvasinkovou dietu jeden celý rok. Střídavě brala probiotika Pearls YB a ze začátku pila litry zmiňované zázračné směsi čajů proti kvasinkám. Od té doby jsem kvasinkovou infekci neměla. Když jsem pocítila nějaký mírný diskomfort (ani si nepamatuji, kdy naposled, a to jsem byla již i těhotná, po porodu, na dlouhých cestách v autě, atd.), jako první pomoc postačilo nanést Canesten mast a bylo po problému. Svého času jsem mohla těch Canestenů vymazat tuny :D.

Kromě toho, že jsem zhubla na svou váhu bez cvičení (a to jsem mohla jíst povolené potraviny na tuny a taktéž večer), mám i jedno zajímavé náhodné pozorování. Bývala jsem často nemocná, trpěla jsem třeba několik měsíců na záhadnou zvýšenou teplotu, mívala opakované angíny, záněty dutin (z toho důvodu jsem i užívala nadmíru antibiotik) a tak mi často brali krev a kontrolovali zvýšené hodnoty určitých markrů – jaterních, krevních i markrů štítné žlázy.

Po zhruba 9 měsících protikvasinkové diety zrovna přišel datum kontroly u lékaře. Hodnoty byly ukázkové, takové, jaké najdeme jenom v tabulkách v lékařských učebnicích. Lékařka nevycházela z údivu. Od té doby považuji protikvasinkovou dietu za zázrak a věřím, že většina nemocí se dá vyléčit jídlem.

Kvasinky a atopický ekzém

Atopický ekzém v některých případech může být způsobován přemnoženými kvasinkami a nerovnováhou mikrobiomu. Proto určitě stojí za to protikvasinkovou dietu vyzkoušet. Je tady však jeden důležitý rozdíl: při atopickém ekzému je potřeba brát v úvahu možné potravinové alergeny a být v jejich konzumaci obezřetný. Často vadí mléko, vejce nebo i některé druhy kořenové zeleniny či bylinek. Co však padne vhod na všech frontách je vyřadit cukr.

Je dobré dodržovat i „vnější protikvasinkové pravidla“. Narušená kůže i mikrobiom atopiků dovoluje kvasinkám se přemnožit. Vhodné je užívání probiotik, používání vitaminových a prebiotických krémů (nelekejte se, často jsou to ty, které vám předepíše kožní lékař) a koupat v octové vodě. Recept na octovou koupel najdete v mém e-booku zdarma „12 rad pro hladký start“.

Tak co, máte odhodlání zkusit se zdravěji stravovat i při atopickém ekzému?

Upozornění: Problematice kvasinkových infekcí a detoxikace jsem se věnovala 13 let zpátky, proto neručím za aktualizaci a správnost všech informací. Podávám informace tak, jak si je pamatuji, nemám k nim uložené ani zdroje ani vědecké články, mám jenom vlastní pozitivní zkušenost.

Máma malého atopika Mikoláše. Věří, že na každého čeká cesta ke zdraví. Podporuje maminky dětí s atopickým ekzémem, aby dokázaly být opět v pohodě, porozhlédnout se a najít tu správnou cestu k vyléčení ekzému.

Lujza je autorkou knihy Můj atopický deníček, která pomáhá maminkám efektivně si vést deník o atopii jejich dítěte a dostat tak ekzém pod kontrolu. Prostřednictvím e-booku Zelené recepty nejen pro atopiky přibližuje, proč je péče o mikrobiom důležitá a inspiruje návody na chutné zelené smoothie a zeleninové šťávy.

Novinky a tipy o ekzému sledujte na FB Fan Page Netopte se v atopii, anebo na Instagramu. Odpovědi na jakékoliv Vaše otázky ohledně ekzému dostanete od zkušených maminek i odbornic v FB skupině Atopický ekzém u dětí. Recepty nejen pro malé atopiky můžete mít vždy po ruce v podobě "online FB kuchařky" Vaříme malým atopikům. Načerpat nové síly a naději vám pomůže FB skupina Atopický ekzém - pozitivní příběhy.
Komentáře
 1. Iva napsal:

  Moc děkuji za článek, našla jsem v něm hodně užitečných tipů a co nevidět se chci do toho pustit, tak se mi tyto cenné rady budou hodit! Už jsem vyzkoušela opravdu hodně probiotik, ale Pearls YB se přiznám unikly mojí pozornosti, určitě je vyzkouším 🙂 Děkuji Iva

  • Maria Lujza Červenka Kičinja napsal:

   Ivo, jsem moc ráda, že je vám článek k užitku a držím palce!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.