Příběh mámy: Psychická pohoda na cestě k uzdravení hraje roli

Máma superhrdinka, která si přeje zůstat v anonymitě, se chce s vámi podělit o příběh s ekzémem její dcerky Aničky. Příběh je tak silný ve své celistvosti, že je ponechán nepozměněn, tak, jak jsem ho od autorky obdržela.

Jsem jí nesmírně vděčná za odvahu a odhodlání, které dál posílá vám, drahé maminky. Cítím z jejího příběhu sílu a motivaci zkoušet možné i nemožné… Tato cesta nebyla jednoduchá, ani rychlá, ale přinesla své ovoce. A já i ona věříme, že vám pomůže vykročit na svou vlastní cestu odhodlání.

Přeji krásné čtení končící úsměvem :).

„Posílám shrnutí našeho trápení s ekzémem.

Naší dceři se první ekzém objevil někdy kolem tři čtvrtě roku jenom vzadu na hlavičce. Byla jsem s ní u kožního lékaře, dal nám mazání a sám řekl, že jakmile začne léto a bude běhat, tak to zmizí. Měl pravdu.

Znovu se ekzém objevil ve 3 letech při nástupu do školky. Rozhodli jsme se pro alternativní léčbu. Navštěvovali jsme asi rok poradnu Joalis, kde mj. vytestovali, co by Anička neměla jíst. Bylo toho dost… V průběhu toho roku se něco občas zhoršilo, něco zlepšilo, ale ekzém přetrvával.

Pak jsme začali chodit na Bicom k lékařce celostní medicíny. To bylo v zimě, když Aničce byly čtyři roky. Bicomem vytestovali úplně jiné nedoporučené potraviny než na přístroji, který používají na Joalis. Shodli se pouze na rajčatech, glutamátu, cukru… Doporučili homeopatika a probiotika a do léta ekzém zmizel. Ale na podzim tu byl zas.

Tentokrát bohužel nezabral ani Bicom ani homeopatika, možná průběh zmírňovali, ale ekzém tu byl stále.

Celou tu dobu od objevení se ekzému ve tří letech jsme mazali, čím se dalo. Bambucké máslo, konopné produkty, zinkové masti, bluecup, vermione… Stovky, tisíce korun za mastičky, které nepomáhaly – nebo po nich Anička řvala, jak jí to pálilo a pomohly jen málo. Když už jsem byla úplně bezmocná a v beznaději, tak došlo na kortikoidy.

Nejstrašnější bylo to drbání se celou noc, kdy jsme nikdo nespali. Taky jsme na něj vyzkoušeli kde co.

Někdy v březnu 2020 (v Aničky pěti letech) jsme dostali recept na čaj dle receptu od báby Radnické (paní Kamenické), s tím, že se musí pít bez přestání do vymizení ekzému 2x denně. K tomu jsme chodili tak 1x za 4 měsíce na Bicom, stále brali homeopatika, občas probiotika.

A vida, ekzém po půl roce (v září 2020) zmizel a zatím se neobjevil

Chci k tomu ještě doplnit, že ekzém hodně souvisí s psychikou. Náš vztah s manželem nebyl moc stabilní. Byla jsem v něm nešťastná, Anička nebyla plánovaná, mně role matky po 40tce přišla hrozně těžká (i z mého zdravotního hlediska), chtěla jsem se už věnovat jiným věcem než péči o malé dítě (když se Anička narodila, bylo už všem jejím sourozencům přes 16).

Teď v jejích šesti letech, poté co jsem prošla nějakým dlouhodobým duševním a duchovním procesem, jsem v podstatě spokojená, chvílemi i vysloveně šťastná se způsobem života, jakým kráčíme.“

Poznámka: Produkty a služby zmiňované v článku nejsou doporučením či návodem autorky blogu Netopte se v atopii. Jde o zkušenosti jedné mámy - autorky příspěvku, se kterými se na své cestě potkala. Každý atopik je jiný, proto berte prosím příběh jako inspiraci a motivaci, ne jako návod k uzdravení. Pokud má vaše dítě akutní projevy atopického ekzému, obraťte se prosím na kvalifikovaného lékaře.

Jsem máma malého atopika Mikoláše. S příchodem jeho ekzému odešel můj zdravý rozum, ale nakonec to dopadlo dobře a vznikl projekt Netopte se v atopii :). Díky vlastní zkušenosti věřím, že když zvedneme hlavu a porozhlédneme se po relevantních informacích, můžeme se dostat na cestu ke zdraví. Proto provázím maminky malých atopiků na cestě s ekzémem a za vyrovnaným mikrobiomem. Jsem mentorkou, autorkou knihy Můj atopický deníček, e-booku o zelených smoothies a správkyní skupin Atopický ekzém u dětí, Atopický ekzém s nadějí a Vaříme malým atopikům. Miluji Afriku, práci za mikroskopem, balkánskou kuchyni a zelené jídla :). Sledujte mě na FB a na Instagramu. Víc o mně se dozvíte tady.
Komentáře
 1. Maria Lujza Červenka Kičinja napsal:

  Dodatek: Kde sehnat čaj podle paní Kamenické:

  Čaj prodává několik obchodů zaměřených na čaje. Název čaje je „D“. Někde ho prodávají jako Bylinný čaj „D“ jinde jako dětský čaj „D“ – „Déčko“.

  Dá se sehnat např. přes e-shop: https://www.herbio.cz/d-bylinny-caj-smes-davka-1-2-485g.html V Plzni mají i kamennou prodejnu.

  Neřešila bych, že někde ten čaj doporučují od 10 let, dceři je 6 – pila ho v kuse (do vymizení ekzému) nejmíň půl roku. Důležité je bez vynechání absolvovat celou tu kůru – je tam napsáno, že je to 1/2 dávky. Ze zkušeností ostatních, pokud se nebere pravidelně celá kůra (tj. opravdu 2x denně nejmíň půl roku), ekzém se vrací, čaj nezabere.

  Kupovala jsem ho v pytlíkách 1/10 a určitě jich dcera vypila víc než deset. Tzn. víc než doporučenou minimální dávku.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů