Ovlivnil již pobyt v porodnici vznik atopického ekzému u vašeho dítěte?

Nevím, jestli se na moje narozeniny ještě někdy ocitnu na tak nevšedních místech, jako je Súdánporodnice. Jelikož datum 2. 11. už je tady, připomněla jsem si tyto dva narozeninové milníky mého života článkem. No a co naleznete v mém příběhu vy jako máma malého atopika? Informace, jak můžete (nebo nemůžete) ovlivnit již v porodnici a pak doma v šestinedělí několik faktorů, které můžou působit na vznik atopického ekzému u vašeho dítěte.

Pár dnů před svými 28. narozeninami jsem si plnila sen a poprvé cestovala do Afriky. Pracovně. Byl to neskutečný zážitek, při kterém pociťuji vděčnost každým kouskem mé duše ještě teď. Vidět Afriku jsem si přála již jako dítě.

Narozeniny jsem oslavila v hotelovém pokoji v hlavním městě Chartúm se svými kolegy a bez alkoholu, jelikož Súdán je striktně muslimská země. Proto i ten šátek na fotkách :D.

Další milník v mém životě nastal v roce 2018. Den před mými 32. narozeninami jsem si porodila synanejkrásnější narozeninový dárek! Již v porodnici jsem však měla nepříjemný pocit, že to co se děje, možná pro jeho zdraví nebude nejlepší…

Porodní blues

Plodová voda mi odtekla 10 dnů před termínem. Prudce se tenkrát v noci měnil tlak a přicházela zvláštní teplá fronta. No a s tou odtečenou vodou jsem ještě tři dny vegetovala v porodnici, než jsem přesvědčila miminko, aby šlo ven. Avšak 12 hodin od odtečení plodové vody musí lékaři píchnout antibiotika, aby zabránili případné infekci plodu, jelikož cesta k miminku již není chráněna.

To vám byla ale taková dávka, že jsem sama sobě chemicky zapáchala, i můj moč byl cítit po lécích a dokonce antibiotiky „voněl“ i Miki, když se narodil. Takže i když se narodil přirozenou cestou, podle mého názoru ho nemohla v porodních cestách osídlit vůbec žádná bakterie, jelikož mé bakterie nechtěně zažili genocidu. Z tohoto pohledu to vlastně bylo, jako kdyby se narodil císařem.

Po porodu mi ho dali na prsa zabaleného, co mohlo také bránit rychlému osídlování nedotknutého tělíčka matčinými mikroorganismy. Stejně jsem však na sobě v tu chvíli asi žádné neměla.

Porodnice jsou v dnešní době již velmi přátelské k požadavkům maminek, co se týče porodního plánu, bondingu, kojení, a jiných vychytávek pro spokojenou mámu i miminko, a tak naštěstí Mikiho ihned po porodu nekoupali. Koupaly jsme až druhý den, ale samozřejmě s kosmetickým přípravkem. Natíraly buď kvalitním slunečnicovým olejem – což mi teď, když vím, přijde jako skvělá alternativa k běžné kosmetice, anebo s běžným dětským krémem.

Poporodní blues

Doma to bylo tak jiné. Když žena dojede domů z porodnice s dítkem v náručí, najednou už nic není, jak bývalo. Asi největší problém byl pro mne fakt, že nemůžu dodělat věci ihned. Dítě nepočká, až domyji nádobí, dovařím oběd nebo nakrmím psa. Neumyté podlahy, umyvadla, okna, zanedbané práce kolem domu, to všechno mě deptalo… Měla jsem pocit, že vůbec nic nestíhám a to mám na starosti jen malého kojence, který vlastně furt spí.

Další věcí, která podle mne nenahrává vyrovnané psychice matky po prvním porodu je jakási „ztráta cíle“. Aktuálním cílem bylo mít dítě a šťastně ho přivést na svět. Kariérní nebo studijní cíle jsou pryč, cestovatelské cíle na čas také. Najednou se jenom motáte kolem kuchyňské linky a vůbec nevíte, co se svým životem. Se SVÝM – i ten je totiž nadále důležitý, nejenom život vašeho novorozeněte.

Pro muže je tato nová situace také velmi náročná. Manžel mě nechával často samotnou a „uprchl“ se motat kolem domu. Já s dítětem na kolenou ho nemohla jít „pronásledovat“. A v tom návale hormonů mi to přišlo velmi smutné a nespravedlivé.

Jako novopečená matka jsem zažívala i stres z péče o dítě, z kojení, z manipulace s dítětem a z jiných „běžných“ záležitostí. Jasně, že jsem s tím počítala. I s tím, že nemám poblíž babičky. Ale nakonec mě to stejně překvapilo.

Když se do toho v Mikiho třech měsících zamotal atopický ekzém, psychické zhroucení na sebe nenechalo dlouho čekat.

Stres a psychická nepohoda určitě můžou přispívat ke vzplanutí atopického ekzému u dítěte. Dítě vše nasává jako houba, všechny pocity a nálady kolem a bohužel moc dobře ví, když maminka, jeho nejbližší člověk, není vyrovnaná se svým novým údělem.

Samozřejmě existují i ženy, které jsou od začátku se svou rolí matky sžité – těm patří můj obdiv a všechna čest.

Co tedy můžete udělat již v porodnici a pak doma v šestinedělí

Možná jste mezi řádky mého „porodního a poporodního příběhu“ postřehly negativní faktory, které mohly mít za následek vývoj atopického ekzému u mého syna. Samozřejmě jsem si vědoma toho, že ovlivnili vznik atopie jenom zčásti. Vzplanutí atopického ekzému je často komplexní problém.

Pokud máte v rodině predispozice k atopii, tj. jeden, nebo oba rodiče trpí alergií, ekzémem nebo sennou rýmou, je dobré se chovat k dítěti jako k potenciálnímu atopikovi a pečovat o jeho kůži skutečně důkladně. Výzkum japonských lékařů potvrdil, že denní aplikace hydratačního prostředku během prvních 32 týdnů života snižuje riziko atopické dermatitidy u kojenců.

Jak snížit potenciální rizika vzplanutí atopického ekzému v době porodu a po něm:

  • pokud to jde - klasický porod pomůže osídlit kůži dítka vašimi hodnými mikroorganismy;
  • bonding tělo na tělo a kojení také napomáhají osídlování kůže a střev novorozence vašimi správnými mikroorganismy;
  • pokud to jde - neužívejte antibiotika před porodem, při porodu ani v období kojení;
  • nenechte dítě okoupat ihned po porodu, myjte jenom čistou vodou, nekoupejte často a dlouze; - promazávejte suchou kůži dítěte pomocí co nejšetrnějšího přípravku bez zbytečné chemie (kvalitní rostlinný olej, nebo bio produkty bez parfémů mi přijdou jako dobrý začátek);
  • po příchodu domů se snažte být V POHODĚ (nestyďte se požádat o pomoc, můžete naplánovat objednávky jídla alespoň na některé dny, pokud v kojení pochybujete, určitě kontaktujte laktační poradkyni, každý týden se snažte dát si cíl, který se týká vás – cvičení, procházka o samotě, rozjímání, čtení…);
  • připravte muže již předem na to, že to nebude lehké období, ale že bude úplně stačit, když vám poskytne blízkost a něhu;
  • nejezte dráždivé potraviny (pikantní, kořeněné, průmyslově zpracované), potraviny, na které máte vy sama alergii, přespříliš cukru a omega-6 mastných kyselin;
  • jídelníček by měl být pestrý, ne jednostranný a s dostatkem zelené zeleniny;
  • mějte se ráda, i když nemáte umytou podlahu - nikomu se nic nestane.

Doslov

Nevykládejte si prosím článek tak, že kdybyste dodržela všechny body, ekzém by se neobjevil.
Ani se neobviňujte, že jste něco nezvládla nebo podcenila. Sebeobviňování je další z pocitů matky, které neprospívají ani vám, ani vašemu dítěti. Článkem jsem právě chtěla upozornit na to, jak všechno se vším souvisí a ne vždy to můžeme ovlivnit.

Nemůžu za to, jak se to vyvinulo s plodovou vodou. Nejspíš nemůžu ani za to, že jsem nebyla tak uvědomělá a neměla nachystanou bio kosmetiku. Takže když máte podobný zážitek a přemýšlíte, jestli to mohlo vašemu dítku ublížit, pusťte to.

Nezapomínejte, že celá ta poporodní transformace matky nějakou dobu trvá. Když má vaše dítě ekzém, zkuste být silná a dál hledat cesty léčby, ale nezapomínejte ani na sebe, protože až když se uklidníte vy, dáte prostor nemoci, ať se uklidní také.

Reference:
Horimukai et al. 2014. Application of moisturizer to neonates prevents development od atopic dermatitis. J Allergy Clin Immunol, 134;4.
Sausenthaler et al. 2007. Maternal diet during pregnancy in relation to eczema and allergic sensitization in the offspring at 2 years of age. American Journal of Clinical Nutrition, 85;530-7.

Jsem máma malého atopika Mikoláše. S příchodem jeho ekzému odešel můj zdravý rozum, ale nakonec to dopadlo dobře a vznikl projekt Netopte se v atopii :). Díky vlastní zkušenosti věřím, že když zvedneme hlavu a porozhlédneme se po relevantních informacích, můžeme se dostat na cestu ke zdraví. Proto provázím maminky malých atopiků na cestě s ekzémem a za vyrovnaným mikrobiomem. Jsem mentorkou, autorkou knihy Můj atopický deníček, e-booku o zelených smoothies a správkyní skupin Atopický ekzém u dětí, Atopický ekzém s nadějí a Vaříme malým atopikům. Miluji Afriku, práci za mikroskopem, balkánskou kuchyni a zelené jídla :). Sledujte mě na FB a na Instagramu. Víc o mně se dozvíte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů