Atopický deník jako nástroj k efektivnímu a rychlejšímu zvládnutí ekzému

Aneb Jak si úspěšně vést deník o atopii svého dítěte.

Poslední malinkaté ložisko ekzému na Mikolášově stehně… Zdá se mi poněkud rudější než včera večer, ale nejsem z toho ani trochu vykolejená. Vím přesně, proč se ekzém hlásí, Mikiho v noci trochu trápil zoubek.

Máznu tam zinkovku a dál se na ekzém nesoustředím. Kdysi bych se ovšem ze zhoršení stavu ekzému rozbrečela. Obviňovala bych se, tápala bych, co jsem snědla já, co jedl Miki, jestli se nemohl emocionálně rozrušit, jestli ho neoblízl pes, jestli… Těch možností je přece nekonečno! Je lehké propadnout beznaději a ztratit se v tom

Tuto bezmoc se mi povedlo ve velké míře eliminovat právě tím, že jsem si začala vést potravinový deník a získala tak nad celou situací kontrolu.

Proto v článcích i v mém e-booku zdarma 12 rad pro hladký start často zmiňuji, že je důležité vést si potravinový deník. Vy se mne často ptáte jak a proč, co vůbec nejsou banální otázky a právě proto jsem se rozhodla shrnout hlavní informace k vedení si nejen potravinového deníku, ale deníku, s jehož pomocí odhalíte i vlivy nepotravinové.

Ano správně, deník atopika by měl obsahovat i jiné záznamy, než jenom denní jídelníček kojící maminky a dítěte s ekzémem.

Deník atopika by měl obsahovat i jiné záznamy, než jenom denní jídelníček kojící maminky a dítěte s ekzémem.

Co všechno by měl deník sledovat

ZÁKLADNÍ FAKTORY

Když si uvědomíme, že na ekzém může mít vliv prakticky cokoliv, není lehké začít tak, aby to pro nás mělo hlavu a patu. Ale můžeme to zkusit takto :).

 • 1
  STAV EKZÉMU

Začneme tedy tou nejdůležitější informací a to, v jakém stavu je ekzém. Bez této informace těžko zhodnotíme podezřelé vlivy v průběhu hledání viníka. Při té příležitosti je dobré vědět:

 • jaký byl spánek dítěte,
 • jestli se škrábalo,
 • jestli zlobily zoubky.

Celkový stav ekzému by se měl zhodnotit vždy v jednu denní dobu, např. večer. Případně napsat, že ráno byly ložiska světlé, ale k večeru zčervenaly.

 • 2
  STRAVA

Dále bychom měly zapisovat celodenní stravovací režim dítěte (snídaně, svačina, oběd, večeře, před spaním). V případě, že své dítě kojíte, je potřeba zapisovat i vaši stravu. Potraviny můžou vyvolat alergickou reakci anebo zhoršení ekzému, i když prostoupí do mateřského mléka.

Hlavně ze začátku je vhodné, když místo „krůtí polévka“ napíšete přesné složení polévky, tj. krůtí maso, pórek, mrkev, květák, řepkový olej, voda z vodovodu.

V obou případech, u stravování dítka i u vašeho stravování, doporučuji zvýraznit si potravinu, kterou zkoušíte poprvé a napsat i její podané množství. Nové potraviny zkoušejte vždy s odstupem tří dnů a první den zkoušení dítěti podejte (nebo sama požijte) skutečně jenom malé množství této potraviny. Další a další den se může dávka zvyšovat, pokud nezpozorujete zhoršení ekzému nebo okamžitou alergickou reakci (většinou do 30 minut)*.

Na vedení potravinového deníku by vám tyto dvě hlavní informace měly stačit. Avšak existují další důležité faktory, které můžou ekzém zhoršovat. Možná již máte stažený diagram zdarma Vlivy působící na dítě s atopickým ekzémem. Doporučuji ho. Bez pečlivého sledování je mnohem těžší tyto vlivy odhalit, tak proč to rovnou nemít pod kontrolou všechno.

Proč to rovnou nemít pod kontrolou všechno.

DALŠÍ DŮLEŽITÉ FAKTORY

 • 3
  MAZÁNÍ A KOUPÁNÍ

Čím mažeme kůži atopika a v čem jej koupeme, je důležité sledovat hlavně z důvodu alergií na určité průmyslové nebo i přírodní složky. I při používání tzv. non-toxic přípravků může vadit třeba měsíček, slunečnice či jiné přírodní extrakty…

 • 4
  LÉKY

Sledujeme i léky a potravinové doplňky, které dítěti podáváme, a to nejen ty, které souvisí s ekzémem (např. antihistaminika), ale i antibiotika, probiotika, kapky do očí atd. Dále datumy očkování. Případné reakce na očkování, průjem, koliky… Tyto údaje se vám hodí i v jiných zdravotních souvislostech.

 • 5
  NEOBVYKLÉ FAKTORY

Zapisujeme i neobvyklé situace nebo kontakty, zmíním cestování, zapocení, návštěvu prarodičů, kontakt se psem nebo třeba s určitou kytkou, velký úklid, divný „umělý“ pach ve skříni, nová hračka, kouř z topení dřevem či uhlím…

 • 6
  PSYCHICKÁ POHODA

Na posledním místě zmíním psychickou pohodu. Ne ale proto, že je nejméně důležitá. Pro mne znamená právě psychická pohoda mámy minimálně 75% úspěšnost v léčbě ekzému dítěte. Psychosomatika je čím dál víc uznávána lékařskou společností. I doporučení lékařů uvádí stres jako příčinu zhoršení atopického ekzému. Neustále to potvrzují výzkumy i zkušenosti.

Jeden takový výzkum mě inspiroval k tomu, abych různé stupně psychické pohody matky a náladu v rodině zahrnula do deníku*. Kladu vám na srdce jejich sledování, jelikož dítě od mámy nasává všechny emoce a negativní pocity*.

Samozřejmě si můžete údaje libovolně přidávat. Pokud máte pocit, že ekzém hodně ovlivňuje změna tlaku, teploty nebo vlhkosti vzduchu, určitě si tyto faktory do deníčku zaznamenávejte.

Jak už víte, může to být cokoliv, na co ekzém reaguje a každý ekzém i každé dítě je jiné, proto je nejdůležitější zůstat v kontaktu se svou mateřskou intuicí. Nikdy neberte pošťouchnutí intuice jako nesmysl, zkuste se zaměřit na to, co vám chce říct. Pár týdnů si přeci můžete zapisovat i zjevnou „malichernost“ a uvidíte, jaký výsledek vám to přinese.

No jo, ale jak to zapisování každý den zvládnout

Nebylo to lehké… Ale jsem skutečně vděčná, že jsem to dokázala.

Přiznám se, že když jsem si vedla svůj první potravinový deník, byl skutečně jenom o potravinách a stavu ekzému. Občas jsem zvládla napsat, kolikrát jsem kapala Fenistil. Občas jsem na něco zapomněla a další den se snažila si vzpomenout… Ale i díky tomu málu mi vedení deníku pomohlo vysledovat zásadní informace ohledně stravování, takže velmi doporučuji si vést alespoň tento základní typ deníku.

Všechno jsem si tehdy psala do obyčejného školního sešitu. Asi si umíte představit, že každý den vypisovat ty samé slova, abych k nim mohla doplnit aktuální sledované záležitosti je docela vyčerpávající.

Pokud jsem na něco zapomněla, dopsala jsem to mezi řádky, nebo na okraj sešitu a v konečném důsledku to vypadalo velmi nepřehledně, i když jsem se snažila používat různobarevné tužky.

Psala jsem si (a pořád píšu) i vlastní deník, co mi pomáhalo „odložit“ myšlenky z hlavy na papír, líp se mi pak žilo. Takže jsem psala do dvou notesů denně a pomalu jsem toho začínala mít plný zuby, což je kontraproduktivní.

Uvědomila jsem si, že kdybych měla předtištěné stránky, ušetřilo by mi to spoustu času a nervů. Ty bych každý den nebo i vícekrát za den jednoduše vyplnila. Tisknout z PC se mi to ale nechtělo, protože na měkké listy papíru se špatně píše a jejich formát mi nevyhovuje. No a vyplňovat přímo na PC? Pro mne osobně nemyslitelné a nepřehledné.

A tak vznikl nápad na knihu Můj atopický deníček.

Předtisknutý seznam věcí, které by měla máma malého atopika sledovat a k tomu prázdná stránka na poznámky. Je úplně jedno, jestli se prázdná stránka využije na poznámky související s ekzémem, na prožité okamžiky nebo malůvku, je to zkrátka prostor pro mámu.

Otvírat takového pomocníka každý den je již jiná káva. Na nic nezapomenete, vše máte přehledně vyplněné. Můžete se rychle v poznámkách orientovat a vyhledat ty faktory, které právě potřebujete zkontrolovat. Prostě to hodně zjednoduší život.

Z příchodem knížky Můj atopický deníček jsem kromě lepšího přehledu a většího sebevědomí ve vodách atopie navíc získala i příjemný a nabíjející čas pro sebe. Pro své myšlenky, plány, postřehy… svůj seberozvoj. Je moc důležité postarat se o sebe a svou duši. Bez správného fungování mateřské intuice si s ekzémem poradíme jenom velmi těžce…

Bez správného fungování mateřské intuice si s ekzémem poradíme jenom velmi těžce…

Osobně bych označila deníček atopika za zaručený nástroj k zvládnutí ekzému. Ano, jedná se o systematickou práci, ale věřím, že každá máma je svědomitá a udělá cokoliv, aby svému dítěti ulevila. Dělat aspoň něco je vždy lepší, než se nechat zmítat nevědomostí a nadvládou ekzému, a tím možná podlehnout léčbě, kterou si pro své dítě až tak nepřejeme.

Jestli zvolíte možnost obyčejného sešitu, nebo se rozhodnete pro knihu, určitě si je nechte na viditelném místě, abyste je nezapomněla každý den/večer otevřít. Myslete na to, že je vyplňování dočasné a že vaše obětavost může vašemu dítku ulevit od ekzému.

Co vám kniha Můj atopický deníček přinese

Hlavně pohodu! Ale ne, pojďme na to jmenovitě:

 • 3,5-měsíční vedení za ruku – to je reální doba, kdy se může ekzém začít skutečně zlepšovat;
 • 108 dní/stránek s předtištěným seznamem sledovaných faktorů;
 • 108 prázdných stránek pro vlastní myšlenky;
 • 12 témat o atopickém ekzému (např. stravování, kojení, cestování, mazání, doplňky stravy, netoxicita, jak zůstat v pohodě…);
 • nové vhledy a nápady;
 • láskyplné vsuvky.

 

Jedna jediná kniha vám může přinést spoustu informací o ekzému vašeho dítěte. Tak, jak to potřebujete právě vy a vaše dítě. Stačí každý den otevřít, zapsat datum, vyplnit a sledovat, co kdy ekzém zhoršilo (nebo naopak i zlepšilo).

Aby deníček nebyl strohý a fádní, zařadila jsem do něj 12 krátkých (cca 3 strany dlouhých), ale informacemi nabitých témat z určité oblasti ohledně atopického ekzému. Tyto informace jsou kombinací mých zkušeností a odborných publikací. Pravděpodobně je zhltnete najednou, ale můžete se k nim jednoduše vracet i díky elektronické verzi, kterou posílám spolu s knihou.

Po dobu 3,5 měsíce lze reálně vysledovat spouštěče ekzému a při dodržování opatření ohledně těchto spouštěčů se může ekzém výrazně zlepšit. Do tří měsíců lze absolvovat i eliminační dietu s vedením odborníka nebo samostatně (jak začít se změnou stravování se dočtete v tomto článku). Deník je v tomto ohledu nesmírný pomocník.

A i kdyby za tu dobu ještě úplně nezmizel, změny na kůži by vás nerozházely jako kdysi. Už byste totiž dokonale ekzém svého dítěte znala a věděla co a jak. Toto můžu potvrdit z vlastní zkušenosti.

Teď když deník již vlastně nepotřebuji, pořád si do něj ráda zapisuji třeba recepty na zelené smoothie – co má nesporně výhodu v tom, že kdyby se ekzém náhle objevil, můžu dohledat přesné složení smoothie a použitou novinku označit za viníka :). Zapisování nových potravin doporučuji i v pozdějším věku dítka. Na to již vám bude ale stačit třeba kalendář ;).

Shrnutí: Proč si vést deník o atopii vašeho dítěte

 • Alergologové, kožní lékaři, dietologové i jiní odborníci
  se shodují, že je užitečné vést si potravinový deník. Díky němu se vy snáz zorientujete v možných alergenech a můžete dohledat, jestli se reakce opakuje po určitém druhu potravin. Pro lékaře je důležitá anamnéza, takže když máte v ordinaci „hmatatelný důkaz“ místo domněnky, co může ekzém zhoršovat, všichni vás berou víc vážně.
 • Když rozšíříme záběr sledovaných faktorů,
  můžeme efektivně vysledovat i nepotravinové vlivy působící na atopický ekzém vašeho dítěte a dostat tím ekzém pod kontrolu co nejdříve.
 • Denní zapisování není jednoduché, ale přináší překvapivé ovoce.
  Vyžaduje systematickou práci a dávku odhodlání. Já díky obyčejnému potravinovému deníku třeba zjistila, že mému synovi vadí obyčejné brambory a meduňkový čaj. V normálním „provozu“ bez deníku by mi to docvaklo mnohem později, jestli vůbec.
 • Můžete to dělat zcela zdarma, jenom za pomoci svých mateřských zdrojů.
  Když si nejste jistá, jak vám to se zapisováním půjde, zkuste si zaznamenávat alespoň základní věci ohledně stravování a stavu ekzému do obyčejného notesu a uvidíte. Je to skutečně účinná cesta, nezavrhujte ji, ani když nejste zrovna systematik.
 • Zaručený nástroj k efektivnímu a rychlejšímu zvládnutí ekzému.
  Odvažuji se tvrdit, že vedení „atopického deníku“ může být nejenom podpůrným nástrojem jiných metod léčby atopického ekzému (náramně se hodí k eliminačno-expoziční dietě nebo k jiným stravovacím technikám), ale v některých případech se může stát i metodou samotnou, jelikož díky deníku můžete odhalit příčinu ekzému, a když odstraníte příčinu, máte vyhráno.

Jste připravená začít?

 

Nenechte si ujít poslední kusy knížky Můj atopický deníček.

 

* Tyto a další informace jsou podrobněji rozepsané v tématech v knize Můj atopický deníček. Pokud byste se chteli dozvědět více o dané problematice a výzkumech, neváhejte mne kontaktovat.

Jsem máma malého atopika Mikoláše. S příchodem jeho ekzému odešel můj zdravý rozum, ale nakonec to dopadlo dobře a vznikl projekt Netopte se v atopii :). Díky vlastní zkušenosti věřím, že když zvedneme hlavu a porozhlédneme se po relevantních informacích, můžeme se dostat na cestu ke zdraví. Proto provázím maminky malých atopiků na cestě s ekzémem a za vyrovnaným mikrobiomem. Jsem mentorkou, autorkou knihy Můj atopický deníček, e-booku o zelených smoothies a správkyní skupin Atopický ekzém u dětí, Atopický ekzém s nadějí a Vaříme malým atopikům. Miluji Afriku, práci za mikroskopem, balkánskou kuchyni a zelené jídla :). Sledujte mě na FB a na Instagramu. Víc o mně se dozvíte tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů