Co když si už vlastně nechcete číst o atopickém ekzému?

„No vaše miminko má jasný atopický ekzém.“ Už vám to řekli? To jste na tom nejspíš jako já, když mne kožní lékařka postavila před hotovou věc. Lékařskou zprávu a další papír A4 s instrukcemi doma pak čtete pozorněji. Začíná se vám kroutit žaludek. Situace vypadá beznadějně. Propadáte strachu, vzteku, otázkám PROČ.

Pokyny od lékaře vám však nestačí a tak zoufale brouzdáte po internetu a bezradně zjišťujete, že stejně nenacházíte nic, co by vám pomohlo. Informace se opakují, nepřináší nic nového, jsou neúplné, neucelené, bohužel někdy i nesprávné.

Jste vyčerpaná, zklamaná a nestojíte o holé fakta, které se na vás valí ze všech stran.

Co je atopický ekzém. Kolik lidí jím trpí. Jaké jsou příznaky. Rady, jak ho vyřešit, které nepomáhají. Co všechno nesmíte dělat. Co všechno musíte zabezpečit. Vy už víte dobře, co znamená diagnóza atopický ekzém. Máte ho doma, trápí vaše miminko den co den (spíš asi noc co noc).

První týdny, nebo snad i měsíce jsem od rána do večera seděla před monitorem mého notebooku, a když jsem nemohla civět do něj, tak jsem při kojení čučela do mobilu a hledala to samé. Nechala jsem se zahltit informacemi z Googlu. Nestíhala jsem pečovat o domácnost, vařit, uklízet. A co je nejhorší, nestíhala jsem se soustředit na štěstí z nového člena rodiny.

Hledala jsem příčiny vzniku atopického ekzému. Ale ztratila jsem tím hrozně moc energie a sil a stejně jsem se nedopracovala ke smysluplné odpovědi, jenom k tomu, že jsem z toho pořád víc a víc obviňovala sebe sama.

Jedno odpoledne se za námi přišla podívat moje těhotná kamarádka a po chvilce rozhovoru říká: „Poslyš, každá tvá šťastná maminkovská historka končí smutným konstatováním - no a pak nám řekli, že má atopický ekzém - . Nemůžeš to přece brát tak, jako kdyby ekzém ukončil tvůj život!

Například mě teď napadá nadšení, se kterým jsem koupila online kurz Vaničkování a skutečně jsme cvičili první lekce ve vaně… No a pak nám řekli o ekzému a všechno skončilo. Koupání jednou až dvakrát týdně, maximálně 2 – 5 minut… Voda vysušuje, zhoršuje ekzém… chlor a dětské přípravky taky, dokonce i ty, které jsou určené atopikům.

Všude jsem se dočetla o přísných pravidlech a dietách, z čehož jsem se propadala hlouběji a hlouběji ve spirále zoufalství. Všechno se mi zdálo nesmírně složité a hrozivé.

Aby byl náš domov „bezpečný“ pro malého atopika, vyhodila jsem psa, kočku, ovčí kůže, sladkosti, dětskou kosmetiku a víc než půlku věciček na oblečení, které Miki dostal od rodiny a známých. Nakoupila drahé emulze pro atopickou kůži a zvažovala koupi speciálního oblečení na spaní a speciálních antiroztočových matrací, které jsou pochopitelně šíleně drahé.

Teď už vím, že to mohlo probíhat mnohem jednodušeji a že tím pocitem beznaděje jsem škodila nejen sobě, ale hlavně mému synovi.

Proto jsem se rozhodla o tom psát.

Tímto webem chci pomoct soustředit se na důležité aspekty atopického ekzému, mezi které patří i psychická rovnováha maminky a zázemí v celé rodině.

Pokud skloubíte vnitřní i vnější péči, budete dodržovat několik jednoduchých pravidel a při tom se budete snažit být spokojená máma, máte náběh na skutečné zlepšení ekzému vašeho miminka.

Nechci tvrdit, že když budete dodržovat nebo zkoušet všechno, co tady píšu, tak vašemu miminku ekzém na 100% zmizí. A nechci ani, abyste si nalhávaly, že je to cesta jednoduchá. Ale přála bych si, ať co nejdřív zjistíte, že není tak složitá, jako jste si myslely na začátku.

Chci vám předat všechno to, co jsem já na tom kamenitém začátku cesty postrádala, co jsem se naučila a co jsem zjistila ne od „chytráka“ strýčka Googla, ale z vědeckých publikací.

Chci se neustále vzdělávat a přinášet vám co nejerudovanější informace, zatímco vy můžete pomaličku překonávat strach poznánímzačít se cítit V POHODĚ a nad věcí, tak jak se dnes již cítím já.

Chci vám ušetřit čas a energii, abyste se mohly soustředit na to nejcennější, co máte, na vaše miminko 🙂

Pro začátek bude stačit, když si zapamatujete následovné:

  • Je důležité být informována, ale nenechat se informacemi zahltit!
  • Je přínosné poslouchat rady ostatních, ale není nutné vyzkoušet všechno, co vám kdy kdo řekl. Nechte se vést intuicí. Nepoužívejte pro své miminko věci nebo přípravky, které byste nepoužila sama na sobě.
  • Je zajímavé odhalovat příčiny vzniku atopického ekzému u vašeho miminka, ale zhoubné obviňovat z toho sebe sama.
  • Je normální být občas na dně, ale ozdravující pro vás i pro vaše miminko je BÝT V POHODĚ! Proto se každý den donuťte usmát. I násilím 😀

Ještě je potřeba uvést pár věcí na pravou míru. Nejsem lékař ani nutriční terapeut. Jsem máma malého atopika, která je zvyklá pohybovat se ve vědeckém prostředí a řešit věci konstruktivně. Zároveň cítím potřebu zapojit do léčby i duševní rozměr. Podobně, jak vystihuje citát od Alberta Einsteina, není možné v nemoci oddělit tělo a duši.

„Věda bez náboženství je chromá, náboženství bez vědy je slepé.“
Albert Einstein

Nechci bagatelizovat rady lékařů, právě naopak, spousta jejich doporučení může skutečně pomoci, a pokud máte dobrého kožního lékaře, nebo alespoň alergologa, tak moje řádky nejspíš číst nepotřebujete.

Ale možná jste byly lékařem suše postaveny před hotovou věc a bez nejmenší známky naděje vhozeny do rozbouřeného moře atopie.

Můj příběh zkušeností s lékaři nezní bohužel nijak chvályhodně. Každopádně nechci z mé nevědomosti nikoho obviňovat.

Pediatr se od Mikiho narození díval na jeho kůži velice udiveně a přikazoval nám mazat, mazat a mazat se slovy – no snad to nebude ekzém. Ve třech měsících, kdy ekzém nabral jasné parametry atopáku (rudé rozdrážděné fleky v podkolenních jamkách, na ohbí loktů, za ušima), nás pořád neposílal ke kožnímu lékaři. My jsme samozřejmě mazali a neřešili.

Až jsme jedné noci museli volat záchranku. Ne kvůli zhoršení ekzému. Kvůli potravinové alergii. Kdybychom byli uvědomělí rodiče, věděli bychom, že na atopický ekzém se často nabaluje nesnášenlivost některých potravin, a že když kojím, musím se vyhýbat hlavně těm dráždivým. Nemuselo se to stát. Proto když máte podezření na atopický ekzém a pediatr vás ještě nikam neposlal, doporučuji tento článek o » Stravování ».

V nemocnici se na mě dívali jak na blázna, nejen za to co jsem si „dovolila“ sníst, když kojím, ale i na to, jak je možné, že nás s tím jasným atopickým ekzémem ještě nikdo nikam neposlal.

No a pak to všechno propuklo. Kožní lékař s papírem nařízení a zákazů, alergolog s výčtem potravin, které nesmím jíst já ani malý, strýček Google s věčně zvednutým ukazovákem…

Pokud máte pocit, že se začínáte topit v atopii, nebo jste v ní už dávno paralyzovaná, cítíte takový ten nepříjemný tlak vzadu v hlavě, doporučuji skutečně na nějakou dobu přestat číst o atopickém ekzému. Zkuste to, o nic nepřijdete. Spíš se vám zas na chvilku rozjasní vnímání světa, který teď vypadá tak šedivě.

Začněte se soustředit na život. Na váš krásný nový život, který můžete žít s vaším jedinečným dítkem, ne s jeho atopickým ekzémem.

 

 

Máma malého atopika Mikoláše. Provází maminky dětí s atopickým ekzémem, které se ocitli na stejné nelehké cestě. Předává jim získané informace z oblasti vědy, terapie i vlastní zkušenosti. Chce jim ušetřit čas a energii, kterou pak mohou využít k tomu, aby byly jednoduše V POHODĚ - tím se ekzém značně lepší.

Lujza je autorkou knihy Můj atopický deníček, která pomáhá maminkám efektivně si vést deník o atopii jejich dítěte a dostat tak ekzém pod kontrolu.

Pravidelnou podporu, inspiraci a tipy najdete na FB Fan Page Netopte se v atopii, v pohodlí a soukromí FB skupiny Atopický ekzém - Netopte se v atopii a na Instagramu. Recepty nejen pro malé atopiky můžete mít vždy po ruce v podobě "online FB kuchařky" Vaříme malým atopikům.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.