Atopický ekzém v době šíření koronaviru

Spousta lidí s atopickým ekzémem začíná mít v době šíření koronaviru COVID-19 obavy. I maminky malých atopiků mají otázky, na které je těžké najít rychlé a jasné odpovědi. Sama jsem se zamýšlela nad tím, že má moje dítě vlastně oslabenou imunitu…

Velmi mne tedy potěšil článek od americké Národní asociace ekzému (NEA), ve kterém se experti snaží odpovědět na nejčastější a nejtíživější otázky. Dovolím si přidat i pár dalších faktů a zamyšlení. Protože jsem chtěla článek zavěsit na BLOG co nejdřív, omluvte prosím moji češtinu, není zkontrolována.

Vědomosti o koronaviru se neustále mění, je tedy na místě dodržovat co nejpřísnější opatření proti nákaze pro všechny bez výjimky a brát tyto informace spíše jako doplňující.

Některé zdroje uvádí, že lidi s oslabeným imunitním systémem jsou náchylnější k nakažení koronavirem.
Co lidi s atopickým ekzémem?

Při atopickém ekzému je imunitní systém narušen, ale ve skutečnosti je to spíš přehnaná imunitní reakce organismu. Ekzematické onemocnění tedy neznamená zvýšené riziko nakažení koronavirem.

Avšak atopický pacienti, kteří berou imunosupresiva (látky, které potlačují funkci imunitního systému), by měli být opatrní. Neexistují dostatečné údaje, aby se mohlo vyloučit závažnější riziko. Mezi imunosupresiva patří např. Prednison, kortikoidy, cyklosporin, Takrolimus…

Podle dosavadních případů překonávají malé děti infekci koronavirem líp než dospělí (Bohu dík).


 

Ekzém může být zrovna rozdrážděný, způsobuje otevřené praskliny nebo mokvající léze.
Jsou tito lidé víc ohroženi?

Podle toho, co se doteď o koronaviru ví, přenáší se především kontaktem s ústní, oční a nosní sliznicí. Je to tzv. respirační virus. Poškozená kůže by tedy neměla představovat zvýšené riziko přenosu koronaviru. Představuje spíš vstupní bránu pro bakteriální infekce.

Připomínám, že je důležité vyhnout se kontaktu s lidmi, kteří mají aktivní virus Herpes Simplex. Při přestupu do organismu přes poškozenou kůži může způsobit u atopiků vážné komplikace.


 

Ekzematikům škodí časté mytí rukou a používaní dezinfekčních prostředků.
Jak a čím si tedy mít ruce? Používat dezinfekci? A jak ruce zase hydratovat?

Mytí rukou je jeden z nejdůležitějších způsobů, jak zabránit šíření infekce. Ruce si myjte 20 – 40 sekund velmi důkladně pod proudem vody. Návody na mytí rukou najdete v informačních materiálech, ale není na škodu si je připomínat tak často, jak to jde: dlaň myje dlaň, dlaně myjí hřbety rukou, propletené prsty myjí prostor mezi prsty, mytí zápěstí, palců a konečků prstů o dlaně. Existují různé básničky či písničky, které trvají 40 sekund a hodí se tak na rozptýlení při mytí rukou :).

Není důvod používat extrémně horkou vodu – ta ekzému škodí. Po opláchnutí ruce hydratujte krémem, na který jste zvyklí.

Není nutné používat antibakteriální mýdlo, dokonce lze používat i čistící prostředky bez mýdla. Atopici by měli volit mýdla pro citlivou pokožku a ruce po každém mytí hydratovat.

Dezinfekční prostředky, které se používají místo mýdla (dezinfekční gely, které obsahují alkohol) výborně zabraňují šíření infekce, ale mohou velmi zhoršovat ekzém. Gely od některých výrobců obsahují zvlhčující složky, tyto jsou k rukám atopiků jemnější, ale pokud by se jejich používáním ekzém zhoršil, je na místě použít protizánětlivý krém.

Dezinfekční gel nebo dezinfekci s alkoholem by měli lidé s ekzémem použít v ojedinělých situacích, při kterých nelze umýt si ruce vodou a mýdlem, nebo po zvýšeném vystavení infekci, např. návštěvě potravin, pekárny…

Gumové rukavice je vhodné používat také jenom v ojedinělých případech.


 

Lidi s ekzémem na tváři se tváře hodně dotýkají, co se v současné době nedoporučuje.
Jak se dá dotekům obličeje vyhnout? (Myslím, že tato otázka je vhodná i pro neekzematiky, třeba pro lidi, kteří si hryžou nehty nebo kůži na prstech, jako já).

Doporučuje se zaměstnat si ruce – telefonem, tabletem, psaním, antistresovým míčkem nebo jinou „hračkou“, kterou je potřeba držet oběma rukama. Můžete zkusit ruce vědomě zatnout v pěst nebo je pevně položit na nohy, či proplést prsty. Na pocity svědění pomáhá proud ledové vody.

Před dotýkáním se tváře, např. mazáním obličeje, si ruce vždy důkladně umyjte. Tváře si umyjte po každém návratu domů.


 

Je doporučováno nošení roušky/respirátoru na veřejnosti. Může to zhoršovat ekzém, hlavně kolem úst a nosu a na místech doteku s rouškou.
Jak tomu co nejefektivněji zabránit?

Je dobré pokožku tváře jemně očistit a nanést vrstvu vhodného pleťového mléka nebo krému, případně pleťové vody. Toto pomůže vytvořit bariéru mezi rouškou a pokožkou.

Při alergiích na určité materiály, které jsou použité ve složení roušky/respirátoru (např. kovy), je vhodné vložit mezi roušku/respirátor a pokožku vrstvu měkké bavlněné textilie.


 

Doporučují se různé vitaminy a výživové doplňky na posílení imunity.
Jak můžu imunitě své i mého miminka pomoct?

Určitě je vhodné vyvážené stravování plné vitamínů, ale jelikož je teď těžší mít doma vždy čerstvé ovoce a zeleninu (ne z toho důvodu, že by se nedali sehnat, ale z toho, že se nám příliš nechce vycházet mezi lidi – a to je správně), doporučuji mít doma staré známé trio: vitamin D, vitamin C a zinek. Už jenom kombinace „céčka“ a zinku mi vždy pomohla při začínající nemoci.

Příliš malým dětem samostatně vitamín C a zinek nepodávejte. Kojící maminky můžou tyto doplňky užívat bez obav. Taky umělé mléko má vyvážené složení s vitamíny a minerály.

Jistě svému dítku v zimním období podáváte vitamín D. Určitě v tom i nadále pokračujte. Přidejte vitamin D i do své stravy. V určité míře ho obsahuje i rybí olej: omega-3 mastné kyseliny. Kojící máma může brát omega-3 a od jednoho roku můžete podávat rybí olej pro děti i do stravy dítěte. Napřed ale vyzkoušejte alergický potenciál přípravku nízkou dávkou a den počkejte.

Omega-3 mastné kyseliny jsou výborné pro zlepšování ekzému, budu se tomuto tématu ještě věnovat.

Dalším zaručeným prostředkem pro zlepšení imunity jsou probiotika, tak často zmiňované i při léčbě atopického ekzému. Když kojíte a berete probiotika, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Ale i kdyby účinek znásobíte ještě podáváním probiotik miminku, ničemu to neuškodí :).


 

Panika, která se šíří v souvislosti s výskytem koronaviru, způsobuje stres a negativně ovlivňuje psychiku.
Co je vhodné dělat pro zmírnění stresu a úzkosti?

Existuje spousta technik, které zlepšují fyziologické účinky stresu. Meditace, modlitba, vědomé dýchání, svalová relaxace, cvičení, dostatek spánku, vyvážené stravování, psaní, malování, smích… Jak zmiňuji v mém eBooku zdarma „12 rad pro hladký start“, pro zlepšování projevů ekzému je důležité zůstat V POHODĚ. Psychické rozpoložení samotného atopika nebo i mámy atopického miminka je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují stav ekzému.

Nejlepším způsobem, jak si líp poradit se zprávami šířícími strach a paniku je vyhýbat se jim. Víc v článku » Šíření negativních emocí jako novodobý mor ». Do přírody nebo parku si zatím zajít můžeme, zkusme nasát energii probouzející se přírody, těšit se ze životaprocítit vděčnost.

Doporučuji Meditaci spojených srdcí, kterou se rozhodli v této nelehké době naživo vysílat Tereza Kramerová na střídačku s Eliškou Gottfriedovou. Meditace se odehrává každý druhý den ve 21:00 (úterý, čtvrtek, sobota…) na Instagramových účtech #vedomy_zivot a #eliska.gottfriedova.

Změňme strach v lásku.

(reference: https://nationaleczema.org/ate-covid-19/)

Máma malého atopika Mikoláše. Provází maminky dětí s atopickým ekzémem, které se ocitli na stejné nelehké cestě. Předává jim získané informace z oblasti vědy, terapie i vlastní zkušenosti. Chce jim ušetřit čas a energii, kterou pak mohou využít k tomu, aby byly jednoduše V POHODĚ - tím se ekzém značně lepší.

Lujza je autorkou knihy Můj atopický deníček, která pomáhá maminkám efektivně si vést deník o atopii jejich dítěte a dostat tak ekzém pod kontrolu.

Pravidelnou podporu, inspiraci a tipy najdete na FB Fan Page Netopte se v atopii, v pohodlí a soukromí FB skupiny Atopický ekzém - Netopte se v atopii a na Instagramu. Recepty nejen pro malé atopiky můžete mít vždy po ruce v podobě "online FB kuchařky" Vaříme malým atopikům.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.