Atopický ekzém bez krému?

Teď si určitě klepete na čelo, že to zkrátka není možné. Vždyť ze všech stran slýcháte jenom „mazat, mazat a mazat“, jako nějakou posvátnou formulku vznášející se nad životem vašeho miminka.

Taky jsem jenom zakroutila hlavou, když jsem si přečetla první stránky knížky od Iris Seidenstricker: Atopický ekzém. Myslela jsem totiž, že to bude jedna z mnohých příruček, které se mi dostali do ruky během mé cesty odhalování aspektů atopického ekzému.

Avšak, nenechala jsem se odradit a četla dál. Nakonec jsem mile překvapena, jak je knížka celistvá a poutavá, nelehký životní příběh Iris lemují rady a tipy kolem péče o ekzém. Pravděpodobně by to byla první publikace, kterou bych vložila do rukou mého syna, kdyby již dokázal chápat souvislosti.

Autorka vyzdvihuje myšlenku, že atopie je úzce spjata s nervovou soustavou (což jasně definuje i slovo, kterým označovali toto onemocnění předtím, než se začal používat pojem atopický ekzém: „neurodermitida“). Takže stres, hormonální hladina v organismu, sebeláska, to všechno ovlivňuje stav kůže. Pokud se zajímáte o myšlenkovou hygienu a metody zvládání stresu, mohu její dílo jenom doporučit (je totiž i mentorka osobního rozvoje).

No ale zpátky ke krému. Iris nám poskytuje neobvyklé svědectví o tom, že se ekzému zbavila ve svých 45 letech a to tak, že se přestala mazat. Ano, přestala používat veškeré krémy a emulze na promazávání a zvlhčování kůže. Nemaže si ani rty.

Po přečtení tohoto odvážného tvrzení jsem se zděšeně vnořila hlouběji do pohovky a přemýšlela nad tím, že musela být už buď šílená, nebo totálně zoufalá. Napřed jsem si představila sama sebe, jak je moje kůže napjatá, když se po koupeli nenamažu.

Ale pak, když jsem se nad tím zamyslela… Chemie, průmyslové výtažky, parfémy… Složky, které zabraňují zkažení krémů po otevření… Parabeny, silikony, toluen… Formaldehyd, který se schovává třeba za název 2-Bromo-2-Nitropropane-1.

Ani nevíme, co všechno si nanášíme na tvář, předtím než jdeme spát. Co všechno vypouštíme do odpadu po pěnové koupeli. Jak si paradoxně vysušujeme kůži sprchovými gely.

My vlastně už i to čerstvé miminko zásobujeme chemickými látkami a ani si to neuvědomujeme. Kosmetiku přeci potřebujeme, všichni nám ji pro miminko nosí darem, valí se na nás z reklam. Naštěstí, dětská kosmetika neobsahuje zas až tolik škodlivin, jako ta pro nás dospělé. Proto ji také já osobně používám v péči o své tělo a jsem spokojena.

V minulosti jsem zkusila Mikiho jeden večer nenamazat. Nevyšlo to. Do rána byla kůže červená a podrážděná. Ale možná kdybych vydržela… Jak píše Iris, první dva týdny to bylo nesnesitelné a třetí týden si pokožka začala tvořit promazávací složky sama, prý znovu objevila tuto svoji schopnost, která byla potlačována neustálými nánosy krému.

Pozor, nenabádám vás, abyste hodili všechny krémy do koše. Testovat „bezkrémovou“ metodu na dítěti, které nemá možnost svobodné volby je nanejvýš nezodpovědné. Kdyby šlo o dospělého člověka, prosím, šla bych do toho. Nikdo si však nevezme na svědomí kůži jeho nevinného dítka a nezkomplikuje mu již už tak dost komplikovaný život.

Každopádně tento nový vhled mne velmi zaujal, a kdyby ani v budoucnu Mikiho ekzém neustupoval, nebo by začal být nesnesitelný, určitě bych tuto možnost zvažovala. Zatím jsem ráda, že fungujeme alespoň tak, jak fungujeme 🙂

Navíc, po důkladné analýze knížky se domnívám, že problém s krémy měla autorka proto, že její kůže je skutečně přecitlivělá na jakékoliv složky v kupované kosmetice. To, že by se zkusila mazat třeba vyškvařeným sádlem, nepopisuje. Atopie je podivná v tom, že každému může škodit něco jiného. A to dokonce i tak, že ze dne na den pokožka přestane přijímat to, co jí doteď nevadilo.

Příznivci přírodních přípravků určitě znají domácí recepty na masti a olejíčky, koupele a obklady, které pomáhají zlepšovat stav atopického ekzému a jsou úplně bez chemie.

Já s Mikim jsem si už prošla údolím emulzí pro atopickou kůži. Určitě to znáte taky. Doporučení od lékaře, vzorky, reklamní letáky, babské rady, surfování na stránkách lékáren. Výsledek: doma krémy minimálně za tisícovku měsíčně.

Ze všech stran posloucháme spoustu tipů jak na ekzém a už jsme z toho unavené. „Neúspěšné“ rady nás nutí reagovat podrážděně, lhostejně nebo až agresivně. Trvalo mi dost dlouho, než jsem si uvědomila, že bych měla být vděčná za každou radu, protože nikdy nemůžu vědět, jestli to nebude právě ta, která mému dítěti uleví.

Buďte trpělivé a laskavé k sobě i k lidem, co se vám snaží dát „chytré rady“. Nikdy nevíte, která ta chytrá rada může skutečně fungovat.

Tady však upozorňuji na jedno pravidlo z mého prvního článku:

  • Je přínosné poslouchat rady ostatních, ale není nutné vyzkoušet všechno, co vám kdy kdo řekl. Nechte se vést intuicí. Nepoužívejte pro své miminko věci nebo přípravky, které byste nepoužila sama na sobě.

Já například zatím nikdy nevyzkoušela konopný olej, který mi byl doporučován docela často. Nemusím, protože teď mám funkční alternativu, kterou mám vždy po ruce.

Můj momentální „tajný“ tip:

Před pár týdny jsem objevila skvělou a levnou péči, která viditelně stav Mikiho pokožky zlepšila. Bylo to náhodou. Došel mi měsíčkový olej od firmy Weleda, který se nám taky velmi osvědčil, tak jsem do té samé (mimochodem naprosto skvělé lahvičky s gumovou zábranou proti vytečení) namíchala slunečnicový olej s olivovým, cca 3:2. Oleje by měli být kvalitní.

Co se týče jedlých olejů, určitě v budoucnu vyzkouším dýňový, lněný, avokádový, nebo možná koupím i pupalkový, který má podle všech dostupných zdrojů velmi blahodárné účinky a to nejen zvenčí ale i při vnitřním užívání. Naopak, nemám v plánu používat kokosový olej, protože mně samotné nedělá dobře a kůže mě po něm svědí. Zkušenosti jiných maminek však mohou být diametrálně odlišné, vždyť kokosový olej se těší velké oblibě.

Závěrem mě napadá, že jedno místo na Mikiho těle jsem snad ještě nikdy nenamazala a toto místo nevykazuje doteď žádné problémy – a to nosánek 🙂

Máma malého atopika Mikoláše. Provází maminky dětí s atopickým ekzémem, které se ocitli na stejné nelehké cestě. Předává jim získané informace z oblasti vědy, terapie i vlastní zkušenosti. Chce jim ušetřit čas a energii, kterou pak mohou využít k tomu, aby byly jednoduše V POHODĚ - tím se ekzém značně lepší.

Lujza je autorkou knihy Můj atopický deníček, která pomáhá maminkám efektivně si vést deník o atopii jejich dítěte a dostat tak ekzém pod kontrolu.

Pravidelnou podporu, inspiraci a tipy najdete na FB Fan Page Netopte se v atopii, v pohodlí a soukromí FB skupiny Atopický ekzém - Netopte se v atopii a na Instagramu. Recepty nejen pro malé atopiky můžete mít vždy po ruce v podobě "online FB kuchařky" Vaříme malým atopikům.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.